In de wijk rond de Lagendijk in Koog aan de Zaan is voor miljoenen aan straatwerk uitgevoerd. Maar in plaats van verbetering, ervaren bewoners juist problemen: bij regen blijft water staan, tuinen verzakken en oude woningen lopen risico op schade.
Update 20.00 – Volgens de woordvoerder van wethouder Wessel Breunesse is er het afgelopen jaar veel contact geweest met Appie Jacobsen, maar verschillen zij van mening over de gekozen aanleghoogtes in onder andere de Sluisstraat. Jacobsen spreekt over verhogingen van 15 tot 20 centimeter, maar volgens de gemeente gaat het op de gemeten plekken om maximaal 10 centimeter. De bestrating is volgens de gemeente aangelegd op hoogtes die zo goed mogelijk aansluiten op ‘harde randen’ zoals betonbalken, kades en woningentrees. Door de grote hoogteverschillen in de buurt waren compromissen onvermijdelijk.
De hoogtekeuzes zijn afgestemd met het Hoogheemraadschap, omdat de straten op een waterkerende dijk liggen. Dat tuinen en paden daardoor lager uitvallen, zou vooraf zijn gecommuniceerd via bewonersbrieven en een inloopavond. Dat wethouder Breunesse een vervolgafspraak zou hebben toegezegd, klopt volgens de gemeente niet. Het dossier is na zijn bezoek vanwege de technische aard overgedragen aan het ingenieursbureau.
Over meldingen van schade of wateroverlast zegt de gemeente dat er niets in het systeem staat. In totaal kwamen zes klachten binnen over hoogteverschillen in de Lagendijk, Sluisstraat en Boschjesstraat. Die zijn volgens hen afgehandeld. De afwatering en veiligheid zijn volgens de woordvoerder geborgd op de wijze zoals het nu is uitgevoerd, en er worden geen aanpassingen meer gedaan.
De Orkaan kreeg een tip van PvdA-burgerraadslid van Wormerland Hans Leeuwenkamp. Volgens hem is er sprake van een groot financieel schandaal rondom de herbestrating van het gebied rond de Lagendijk. Hij stelt dat dit is gebeurd op basis van foutieve of onvolledige metingen.
Hoogteverschil
Een van de buurtbewoners die zich al jaren drukmaakt om de herbestrating is Appie Jacobsen, die woont aan de Sluisstraat. Hij werkte jarenlang in de bestrating en zag het direct: dit gaat niet goed. Toen Zaanstad eind 2023 begon met het straatwerk, viel hem op dat er werd gewerkt vanuit één vaste lijn – zonder echt te kijken naar hoe hoog de huizen en stegen lagen.
En juist dat is in deze buurt belangrijk. De ene woning ligt hoger dan de andere. Sommige huizen staan hoger op houten palen, andere juist lager dan de straat. Volgens Jacobsen is het dan vragen om problemen als je dat negeert. En dat is ook precies wat er nu gebeurt: bij flinke regenval blijven tuinen volstaan met water, lopen kelders onder en verdwijnen luchtroosters onder het stoepniveau.

Breunesse
Ook wethouder Openbare Ruimte van Zaanstad Wessel Breunesse kwam langs in de Sluisstraat. Samen met een ambtenaar liep hij met Jacobsen door het gebied. Volgens hem was de wethouder geschrokken van wat hij zag en zei hij tegen de ambtenaar:
‘Je ziet toch zelf ook wel dat het hier niet goed is opgemeten.’
Maar een vervolg kwam er niet. Toen Jacobsen later contact opnam met de gemeente, kreeg hij te horen dat de wethouder zich had teruggetrokken uit het dossier, na ‘een heftige vergadering’. In plaats daarvan moest hij zijn verhaal opnieuw doen bij de ambtenaar die hem eerder had begeleid. Sindsdien bleef het stil.
Uit een brief van de projectleider aan Jacobsen blijkt dat de gemeente zich bewust is van de hoogteverschillen in de buurt, maar er toch voor heeft gekozen om het straatwerk aan te leggen op basis van een centrale maatlijn. ‘Compromissen zijn onvermijdelijk,’ staat in de brief. Volgens de gemeente zijn de verschillen in hoogte ‘aanzienlijk’ en is de afwatering en veiligheid ‘zo goed mogelijk’ geregeld.
Voor Jacobsen voelde het alsof de wethouder wél wilde erkennen dat er fouten waren gemaakt, maar dat hij daar later niet meer voor durfde te gaan staan. Hij noemt de gang van zaken ‘onbegrijpelijk’, is daar diep teleurgesteld over en vindt de manier van handelen van Breunesse ‘niet GroenLinks, maar GroenSlinks.’
Gevolgen
Jacobsen is bang dat de ellende in de buurt nog lang niet voorbij is. Veel huizen hier zijn meer dan honderd jaar oud en staan op houten palen. Als die steeds nat blijven, gaan ze uiteindelijk rotten of verzakken en dan heb je pas echt een probleem. ‘Ik kan je op een presenteerblaadje geven dat dit helemaal fout gaat,’ zegt hij. Wat hem het meest steekt, zijn alle beloften die zijn gedaan maar nooit zijn nagekomen.
Zo werd gezegd dat het groen in zijn straat gewoon terug zou komen, inclusief de laurierstruiken uit het plantsoen. Maar wat er nu ligt, is een kale vlakte met onkruid.

Voor Jacobsen is dat tekenend: de buurt krijgt mooie woorden, maar blijft zitten met de gevolgen. Hij hoopt dat de gemeente de rug recht, haar fouten erkent en alsnog doet wat ze heeft beloofd, voordat het echt misgaat.
We hebben vragen neergelegd bij de woordvoering van wethouder Breunesse en komen in een apart stuk terug op de reactie van de gemeente.
Door Nick Boeske. Op basis van info van Hans Leeuwenkamp en Appie Jacobsen, en ingeziene brieven van Zaanstad aan Jacobsen. Foto’s van De Orkaan en Jacobsen.

Bij mijn woning aan de Lagendijk blijkt het riool gewoonweg “per ongeluk” afgesloten te zijn. De medewerkers van de gemeente zijn een paar keer geweest en hebben een nieuw punt aangemaakt dat op een hele andere plaats ligt en bovendien veel hoger dan het oude riool met de melding nu moet je zelf maar weer zorgen dat het aangesloten wordt op dit punt. Zijn er misschien meer mensen die problemen hebben met het riool ?
Weer ovallend: kennelijk keuren incompetente ambtenaren zaken goed (of nog erger: ontwerpen ze zelf) die men bij de diverse civiel technische opleidingen in dit land tracht af te leren. Ik vraag me soms wel eens af of het (technisch) onderwijs in dit land nog wel het peil heeft waar Nederland waterland groot mee geworden is. Het is waarschijnlijk fout gegaan door beslissingen over te laten aan bestuurskundigen en zogenaamde "managers" die de ballen verstand hebben van technische zaken, maar wel (foute) beslissingen nemen. Misschien dat logisch nadenken voor je een plan goedkeurt een heleboel ellende kan voorkomen.
Dit geldt uiteraard ook voor een verantwoordelijk wethouder!
krommenie Venus straat hebben ze jaren geleden het riool aangepast en ook alles verhoogd waardoor voortuinen lager kwamen te liggen. afwateren de voortuin kan niet omdat als je de stoep waterpas doortrekt je al bijna tot onderkant voordeur uitkomt.
Er zijn ookbloemenperkjes aangelegd, maar tot de Sportstraat?
Weinig neerhouder tot n toe, weinig water gegeven, te weinig onkruid weggehaald.
Dan doen bewoners hier en daar.
Sommige perkjes zijn ok erg klein.
kan daar voldoende regenwater worden opgevangen.
Maar, t/ o Tate & Lyle groeithet wel goed, is eook een groter oppervlakte.
In Krommenie Zuiderhoofdstraat/Vlietsend is het ook niet beter geworden........
nog klein dingetje, er was gezegt en het was ook 30km maar borden staan er niet en tankwagens en ander zwaarvekeer ,wat niets te zoeken heeft in de straat, dendert met 50 door de straat en er zijn er die hier met 60km (geschat), door de straat racen. de verkeersremmende maatregel ten spijt. er zouden meer bomen komen, nou we hebben er minder nu. zouden in koogerpark gezet zijn, maar ook daar zijn al veel minder bomen dan 10 jaar terug. jammer. en de bomen die er nog in de straat staan worden door vrachtauto's ,met verkeersborden erop , gesloopt. geef zelf de nieuwe plantsoenen maar water en zet de plantjes terug die door langslopende honden worden uitgegraven. jammer. maar om positief te eindigen, de straat is voor de komende 30 jaar wel opgeknapt.
En de voorspellingen zijn dat het aantal wolkbreuken alleen maar toenemen door de klimaatverandering.......
Kunnen ze eigenlijk nog wel iets goed regelen daar in de gemeente?
De kans dat ze formeel gaan toegeven fout te zitten en het -godbetere- gaan herstellen, lijkt me gering.
Wil je iets met de gemeente regelen dan zul je haast een volledig dichtgetimmerd contract notarieel moeten vastleggen. Helaas kan ik me niet voorstellen dat Zaanstad verder zal willen gaan dan vage toezeggingen
Als je denkt een harde afspraak met de gemeente te hebben, denk dan nog even terug aan de maximale (echt, heus waar) hoogte van de vuilnisbelt bij Nauerna. Die afspraak werd bijna achteloos geschonden met als verdediging: "het denken staat nu eenmaal niet stil". Met andere woorden: een afspraak met Zaanstad is NIETS waard.
Dus succes met de bestrating; jullie gaan er lang mee doen.
Hier heeft de opzichter vast ook zitten slapen een opzichter met verstand van zaken ziet het meteen maar het zal er wellicht een zonder praktische ervaring zo van school
Wat vervelend om te horen. Als bewoner van de Raadhuisstraat was ik vooral verbaast dat ons gedeelte vanaf de straat vanaf de AH t/m Zuideinde helemaal niet betrokken is bij de herbestrating en nieuwe mooie lantaarnpalen. Dit vind ik ook een onbegrijpelijke keuze. Als ik dit lees mogen wij dus blij zijn dat dit nog niet gebeurd is.
De oplossingen van deze gemeente zijn:
voor je uit schuiven en zo onder de verantwoordelijkheid uitkomen.
Flinke beslissingen nemen waarmee je voorkomt dat er zaken verzuipen( in dit geval letterlijk) durven ze niet te nemen. oa ook bij de problemen van onze ,eens zo prachtig functionerende muziekschool. Er wordt niet goed geluisterd!
Is de Gemeente er eigenlijk nog wel voor de burgers , of alleen voor de bühne?
Ach Poelie, er wordt helemaal niet geluisterd omdat er wordt bestuurd vanuit een agenda.
Tel alle bestuurlijke wantoestanden bij elkaar op en je gaat het geheel zien. De rutte-doctrine is geen verzinsel maar een optelsom van feiten.
Men herkent die wantoestanden wel binnen hun eigen 'realiteit', maar om die te koppelen aan soortgelijke problemen elders wordt gezien als complottheorie, wappiegezeur of ridicuul gedrag. Zolang we zó denken zal er niets veranderen.... zucht.
Ik ben toen regelmatig langs het werk gefietst en het viel me op dat de Hoogstraat en de Lagendijk een behoorlijk stuk werden opgehoogd.
Met passen en meten wordt de meeste tijd versleten maar blijkbaar had de gemeente die tijd niet.
Op de bovenste foto is duidelijk te zien dat het gele straatwerk helemaal verkeerd ligt en dat het water naar de huizen stroomt.
Om dit water op te vangen heeft men maar een straatkolk voor het bankje gezet.
Zo`n straatkolk raakt straks in de herfst gegarandeerd verstopt.
Was de Lagendijk 10 tot 15 cm lager aangelegd dan had het regenwater naar de rijbaan gestroomd en was het probleem opgelost.
Op de 2e foto zien we dat de kolk niet is overgestroomt maar dat het straatwerk is verzakt.
Dit straatwerk zou opnieuw gelegd moeten worden maar een tijdelijke oplossing is om de straatkolk iets te verlagen zodat het water wegloopt.
En inderdaad, houten palen moeten onder water blijven dan rotten ze niet.
Wat is dat toch met Breunesse ?
- Zaanse Schans
- Fluxus
- Herbestrating Koog
- Braderie Krommenie ...... (etc ?)
1 keer is een incident
2 keer is toeval
3 keer is een patroon
Mooi hè, de wethouder heeft zich teruggetrokken uit het dossier. En dan loop je tegen de volgende bureaucratische muur op als burger/bedrijf.
Blijft dus nog de mogelijkheid om een onafhankelijk expertisebureau in te huren en te laten vertellen of de opdracht van de gemeente aan het (goedkoopste?) bestratingsbedrijf exact volgens de tekst of fout is uitgevoerd.
Volgens mij rotten palen als ze de ene keer droog staan en de andere keer onder water. Of als ze half onder water staan: ze rotten dan op de ‘watergrens’. Permanent droog, of permanent onder water kan geen kwaad.
Geen eigen straatmakers meer die al werkend de zaak kunnen aanpassen.
Als de palen nat worden gaan ze rotten. Staat in de tekst.
Ik denk juist anders om
Ze moeten juist onder water blijven.
klopt, ik had ook begrepen dat het waterpijl met behulp van het gemaal kan worden beïnvloed. dus als het gemaal in Zaandijk de hard gaat kan dat ook invloed hebben op de palen en palenrot veroorzaken
Wat treurig om te horen. Het kan dat er fouten worden gemaakt, maar als je daar dan op gewezen wordt als gemeente, dan ga je er toch alles aan doen om dit op te lossen. Zeker in een buurt waar huizen op houten palen staan, een gebrek waarvan de gemeente Zaanstad goed op de hoogte is.
Tja, incompetentie komt overal voor.....
Alleen in Zaanstad is het wel heel opzichtig aan het worden…
Waarom niet vooraf met de bewoners gesproken over werkzaamheden in dit historisch maar kwetsbaar gebiedje?
Dit soort werkzaanheden worden vooraf altijd aan de betreffende bewoners gemeld middels (gemeentelijke) brieven en pers. De bewoners hadden dus al voortijdig aan de bel kunnen trekken .