De Zaanse Schans staat aan de vooravond van de belangrijkste verandering in haar bestaan. De historische wijk aan de Kalverringdijk – inclusief alle molens – moet een afgesloten ‘erfgoeddorp’ worden waar toeristen voor moeten betalen. Het gebied wordt onttrokken aan de openbaarheid, fietsroutes worden omgelegd.
De Zaanse Schans moet geld op gaan leveren. De overlast van het massatoerisme moet worden teruggebracht. Minder bezoekers, maar wel bezoekers die een kaartje kopen.
Het opheffen van de vrije toegang – dat per april 2026 al gerealiseerd moet zijn – valt niet bij iedereen in goede aarde. Ondernemers hebben zich tegen het plan gekeerd, zij vrezen een vermindering van inkomsten. In de politiek hebben de eerste tegenstanders zich al gemeld terwijl er vanuit inwoners ook bezwaren worden aangedragen. Ook wordt getwijfeld aan de haalbaarheid, zeker op de termijn die Zaanstad voorstaat.
De Zaansche Molen
Zaanstad wil de kosten voor onderhoud op de Zaanse Schans uit de toegangskaartjes halen. Stichting De Zaanse Schans, het Zaans Museum en de Windmolen Compagnie / Vereniging De Zaansche Molen zijn mede-initiatiefnemer van het plan.
Maar in de laatste club rommelt het. Formeel is niet de Vereniging De Zaansche Molen (VZM) (eigenaar van de molens) partner in het pact van erfgoedclubs maar de Windmolen Compagnie. Die stichting is verantwoordelijk voor exploitatie en heeft – voordat de plannen voor de afsluiting zijn goedgekeurd – al het contract met de molenaars van verfmolen De Kat beëindigd.
Bezorgde leden willen een extra ledenvergadering om de Windmolen Compagnie los te koppelen van de Vereniging.
‘Koers duidelijk uitgelegd’
In de discussie die hierover – vooral online, onder andere bij De Orkaan – ontstond, werd tegenstanders verweten dat ze op de hoogte hadden kunnen zijn van de plannen, het zou in de Algemene Ledenvergadering van december 2024 gedeeld zijn met de leden. Maar klopt dat ook?
Oud-wethouder Hans Luiten (PvdA): ‘de afgelopen jaren is door het nieuwe bestuur heel duidelijk uitgelegd welke koers er werd ingezet, waaronder de professionalisering van de organisatie, en op ledenvergaderingen is daar over gesproken en hebben de leden deze koerswijziging gesteund’. Ex-raadslid Roland van Braam (SP): ‘Ik heb begrepen dat er al een ledenvergadering over is geweest en door de leden is ingestemd met het voorstel’.
Daarentegen schrijft Rob Karst (steunraadslid LZ): ‘de plannen van de Zaansche Molen zijn bij de laatste ledenvergadering niet op deze wijze aan de leden gepresenteerd’. VZM-lid Jeannette Schoone: ‘De lijn is uitgezet en toegelicht op de ALV. Aanwezigen hebben ingestemd met de nadere uitwerking. Maar die nadere uitwerking, zoals die nu uitpakt, is niet voorgelegd aan de ALV (…). Het is niet de eerste keer dat de huidige leiding een besluit neemt zonder dit aan de leden voor te leggen’.
Professionalisering
Wat gebeurde er op die laatste Algemene Ledenvergadering (ALV) op 9 december 2024? Jan Goedhart, voorzitter Raad van Toezicht, en bestuurder/directeur Katelijne Prinsenberg zetten de lijnen uit. Het belangrijkste punt van de vergadering is het vrijwilligersbeleid, niet de toekomstplannen voor de Zaanse Schans.
Het nieuwe vrijwilligersbeleid is ‘een belangrijke stap in de richting van professionalisering van de vereniging’ en dat betekent dat de vrijwilligersvergoeding wordt afgebouwd. Iedereen een vergoeding geven zou te duur worden. Het nieuwe beleid is ‘vastgesteld door de raad van toezicht’ en niet door de ALV. Het ‘bestuur’ – dat wil zeggen ‘bestuurder’ Katelijne Prinsenberg, voert het beleid uit.
Als de begroting 2025 wordt besproken, worden de contouren van het nieuwe ticket-model zichtbaar:
‘Het is dan ook helder dat er een grote urgentie is om het verdienmodel van de WMC [Windmolen Compagnie] te optimaliseren. Wij hebben de volledige overtuiging dat dit het beste gaat in samenwerking met de andere erfgoedpartijen om te komen tot 1 ticket model en 1 erfgoed verhaal.’
Eén kaart?
Een van de leden: ‘er wordt om de samenwerking heen gedraaid. Jullie willen toch naar 1 Zaanse schans kaart voor het hele gebied, zodat je geen vrijwilligers nodig hebt bij de kassa? Gaan de plannen die richting op? Prinsenberg: ‘dat klopt inderdaad, dat is de richting’.
Als de ‘Stand van zaken Samenwerking Zaanse Schans’ aan de orde is, wordt uitgelegd dat daarmee is begonnen:
‘samen met de 4 erfgoedpartijen op de Schans, en met de gemeente die daar ook een rol in heeft. De samenwerking is nodig omdat wij een duurzaam verdienmodel hebben zodat we in de toekomst het behoud van de molens kunnen borgen’.
Goedhart en Prinsenberg zijn lid van resp. de Stuurgroep en de Werkgroep van die samenwerking. Goedhart: ‘Op dit moment werken de erfgoedpartijen en de gemeente aan een gezonde en op de lange termijn houdbare businesscase voor de Zaanse Schans.’ Maar: ‘Wij weten nog niet hoe het er uit gaat zien.’ Prinsenberg zegt iets anders volgens de notulen, ze ‘kan nog niet delen’ wat daarin staat: ‘de keuzes die daar gemaakt moeten worden is aan de gemeente’.
Bitterhard
Leden hebben niet zoveel trek in samenwerking met het Zaans Museum: ‘is er ook aan gedacht om het Zaans Museum uit te sluiten?’ Prinsenberg stelt dat ‘we de musea bitterhard nodig hebben, zonder museum hebben we geen mogelijkheid voor het inhoudelijke verhaal’. Goedhart: ‘het gaat niet alleen over geld, maar ook over de inhoud: we hebben het Zaans Museum nodig voor een beter inhoudelijk product’.
Leden houden vol: ‘Je ziet niet voldoende hoeveel geld het Zaans Museum kost, zoals onderhoud van het gebouw’. Prinsenberg licht dan toch een tipje van de sluier op en gaat wel in op de business case: ‘In de business case is ook al het onderhoud opgenomen, van onze molens, maar ook van het Zaans Museum en van de huizen op de Schans. Belangrijk is dat de gemeente ook moet investeren’. Ook noemt ze de oplossing:
‘als we die bezoekers kunnen gaan laten betalen, is het verdienmodel er zeker. Het probleem ligt nu aan het vrijwillige karakter om de Zaanse Schans te bezoeken’.
Een van de leden denkt het te snappen: ‘Dus we moeten gaan verplichten om een kaartje te kopen, dat betekent een hek om de Zaanse Schans, ik als ondernemer ben daarop tegen’. Prinsenberg wijst hem terecht maar spreekt dat van dat hek niet tegen:
‘Er wordt nu heel veel geld verdiend maar dit komt onvoldoende terecht bij het onderhoud van het erfgoed.’
Erfgoedpark
Ook Goedhart kan vervolgens wel iets vertellen over waar het naartoe gaat:
‘uiteindelijk willen wij toe naar een erfgoedpark Zaanse Schans’.
Gedurende de vergadering van december maken Goedhart en Prinsenberg toch voorzichtig duidelijk wat de plannen zijn, ofschoon ze dat eerst niet wisten (Goedhart) of niets konden delen (Prinsenberg). De plannen houden één business case (verdienmodel) in waar alle vier erfgoedpartijen en de gemeente onderdeel vanuit maken (inclusief Zaans Museum) en er komt één verplicht ticket voor het hele ‘erfgoedpark’.
Details over prijzen, de onttrekking aan de openbaarheid, ontheffingen, omleggen van fietspaden en het beëindigen van het contract met de molenaars van De Kat worden in de vergadering van december niet bekend gemaakt.
Bijna vier maanden later, op 24 april, maakt de bestuurder van de Vereniging op de website bekend dat ze achter de plannen over de Zaanse Schans staan. Ook wordt dan pas bekend gemaakt dat De Zaansche Molen het contract met de molenaars van De Kat opzegt. Dat de afsluiting en het nieuwe ticket volgend jaar april ingaan, wordt als een voldongen feit gepresenteerd.
Door Piet Bakker op basis van ‘Verslag van de Algemene Ledenvergadering van Vereniging De Zaansche Molen d.d. 9 december 2024‘ en website Zaansche Molen. Foto: Michel Schermer.
De bezoekers van de Schans willen helemaal niet naar het Zaans Museum. Waarom is die kostenpost in het hele plaatje meegenomen? Laten die maar subsidie aanvragen bij Verkade dat lijkt meer terecht gezien de samenstelling van het gebodene.
Als ik als wormernees een wandelingetje op de Schans wil maken hoef ik niet te betalen (vooralsnog hè) maar moet ik wel mijn 'ausweis' bij me dragen. Rot op! Ik loop gewoon die Schans op, al moet ik over een hek klimmen, al wordt het matten. De Schans is een openbaar gebied, gerealiseerd met belastinggeld, ons geld, en is van ons allemaal, dus toegankelijk voor ons allemaal.
Gemeentepolitici, gekozen en betaald door het volk, moeten zich aan hun kerntaak houden. Het volk vertegenwoordigen en hun wensen uitvoeren. Er niet mee eens? Opstappen en wegwezen.
Het wordt zachiesan voor een Teletubbies uitspraak kwa lidmaatschap Zaanse molen, tijd om dag te zeggen!
Ik ben ontzettend boos op dit belachelijk plan dat men dit achterlijk plan er alles voor doet om dit achterlijk plan door te zetten
door een achterlijk hek te plaatsen om de Zaanse Schans
en dat ook de familie Kempenaar na 44 jaar en na het 100 Jarige bestaan van de Zaansche Molen uit de Molen De Kat moet trekken en de Zaansche Molen leden voelen zich gedwongen om hun lidmaatschap van de Zaansche Molen op te zeggen door dit belachelijke plan
Dit doet mij echt veel pijn en men zo iets heeft van dan moet het maar zo
Zoals het nu al jaren is op de Zaanse Schans zo moet het altijd zo blijven en niet anders
Als ik volgend jaar April 2026 over Zaanse Schans loop en je steeds afvraagt waarom het toch zo stil is hier op de Zaanse Schans allemaal te danken aan dit belachelijke ticket plan voor een dagje Zaanse Schans voor 17,50€ per persoon.
Kortom dit belachelijk plan moet gewoon definitief van tafel.
Het is eeuwig zonde om de molenaar Robbert Kempenaar van de Kat te ontslaan. Hij is dé wandelende Wikipedia van kennis over en toepassingen van kleurpigmenten. En altijd bereid uit te leggen hoe deze te gebruiken. Deze man is wandelend erfgoed en dat moeten we koesteren!
molenaar Robert Kempenaar wordt niet ontslagen. hij is niet in dienst bij De Zaansche Molen. de familie huurt molen De Kat van De Zaansche Molen.
Kempenaar heeft een vast dienstverband aangeboden gekregen bij De Zaansche Molen maar heeft dit geweigerd.
Dag Jeanette,
Ik zie je vaker reageren en ik denk dan vaak ‘laat maar’, maar deze reactie van je slaat echt kant nog wal en beschadigt mensen die dat absoluut niet verdienen!
Natuurlijk gaat de familie Kempenaar niet in op het ‘aanbod’ om in loondienst te komen. 44 jaar lang een onderneming opbouwen met investeringen doen, netwerken opbouwen, kennis opbouwen, zorgen, risico’s etc. En als het dan succesvol is, je bedrijf maar even weggeven? En dat je dan nog dankbaar moet zijn ook, dat je wel in loondienst mag komen en nog een souveniertje mag verkopen onder zeer strikte voorwaarden?
Jarenlang heeft de Zaansche Molen geen omkijken gehad naar de familie. En nog steeds niet. Sterker nog: Alles loopt daar op rolletjes en de afdrachten naar de Zaansche Molen zijn gigantisch.
Het zou m.i. omgedraaid moeten worden: Familie Kempenaar, heel hartelijk bedankt dat jullie je zo inzetten en al zoveel jaar een visitekaartje zijn voor de Zaansche Molen. We hopen dat jullie dit nog vele jaren zo kunnen doen! En verlengen van dat contract is een topprioriteit voor onze vereniging.
Dank je wel Marianne voor dit antwoord, dit is precies zoals het is en velen hebben daar geen idee van.
Hierbij zeg ik per direct mijn lidmaatschap nr. 4696 op !
Wanbeleid - zakkenvullers - vernietigen activiteiten molen de kat - pretpark.
Dat zou zonde zijn, want u kunt uw stem nog laten horen! Zie ook reddezaansemolens.nl
Schat we moeten maar gauw nog een laatste keer naar de Zaanse Schans voordat deze ellende begint!
De Zaanse Schans moet geld opleveren? Nee, de bedoeling is dat de Zaanse Schans de gemeente, dus de inwoners, geen geld meer gaat kosten.
even een potje mosterd halen of een pannenkoek eten als je voorbij fietst is er voor de Zaankanters straks niet meer bij.
wordt wel heel prijzig zo.a.kruiver
Dat verandert toch niet? In de andere berichten op de Orkaan staat dat de Zaanse Schans gewoon gratis blijft voor de bewoners van Zaanstad en Wormerland. Alleen toeristen moeten een kaartje kopen zodat het onderhoud betaald wordt met de kaartjesopbrengst in plaats van ons belastinggeld.
Dat het gratis is voor de bewoners van de Zaanstreek is natuurlijk wel weer goed. Maar de toeristen die een meerderheid toeristen uit het buitenland zijn betalen ook 20%BTW Waarom kunnen ze niet een extra 10+% toeristenbelasting daaraan toevoegen als je een molen bezoekt, dan dat geld gaat naar het onderhoud van die molen. Ik begrijp niet dat ze verlies maken met bijna 2 miljoen bezoekers. Ze kunnen bijvoorbeeld een Reuzenrad 6 EURO per persoon en andere ideeën hebben om geld te verdienen zonder voor een toegangskaart te betalen. Als je toegang moet betalen zullen er waarschijnlijk minder toeristen naar Zaandam komen, wat negatief is voor de middenstand.
Ja voor vieze spelletjes moet je in Zaanstad, zijn. Wie zijn die gasten welke in het schrijven vermeld worden? Wat is hun achtergrond/ binding? Naast het financiële graaien?? De Zaanse Schans, uit de openbaarheid halen, zou toch betekenen dat het een evenemententerrein gaat worden?
Dat kostenverslindende museum is denk ik één van de redenen voor deze idioterie!
Daarnaast wordt er gesteld dat er heel veel geld wordt verdiend, en dat het bijdragen in de kosten van onderhoud daarbij achterblijft, ik zou dan denken het euvel is boven!
Gerrit vd Velde slaat de spijker op de kop in zijn laatste zin. Er wordt veel geld verdiend, maar degenen die dat doen betalen niet mee aan de kosten van onderhoud. Degenen die het onderhoud betalen verdienen niet de grote hoeveelheid geld die nodig is voor het onderhoud. Onderhoud in dit geval
+ instant houden museumgebouwen en inventaris
+ onderhoud in stijl van de panden
+ hoge kosten voor bewoners in niet energiezuinige panden
+ onderhoud van de openbare ruimte in de stijl zoals dat vroeger was
+ voorzieningen om het groeiende aantal bezoekers op te kunnen vangen
Mensen die in de werkgroep, de stuurgroep en de raad van toezicht zitten. 🤔( de laatste die dus blijkbaar het beleid uitzet)
En dan ook nog wat ‘ons kent ons’ bij de gemeente.
Het lijkt mij dat het er daar op de schans niet erg zuiver aan toe gaat.
En het aantal groeperingen die zich er mee bezig houdt groeit en groeit maar door.
Eerst daar maar eens de bezem door halen ?
Verhuur er een McDonalds tegen omzetwinst en men is uit de kosten.
Maar ja, fout voedsel.
Tja, het is toch wel lastig voor mevrouw Prinsenberg dat zij zich in december 2024 niet uit liet over de plannen, terwijl diezelfde mevrouw Prinsenberg blijkbaar de opdracht heeft gegeven voor een (draagkracht)onderzoek van Motivaction, die is gehouden tussen 17 september 2024 en 1 oktober 2024(!). Een onderzoek naar een prijs voor een 'verplicht' entreeticket. En dat terwijl de (mislukte) pilot pas op 1 september 2024 ten einde kwam. Hoe heet zoiets ook alweer... voorbedachte rade? Mevrouw Prinsenberg was dus zéker wel op de hoogte van de plannen om de Zaanse Schans af te sluiten. Sterker nog, ze heeft zelf opdracht gegeven voor een onderzoek hiernaar. Zie hiervoor het raadsvoorstel zoals deze nu voor ligt bij de gemeente (bijlage 6, onderzoek Motivaction). Deze informatie heeft ze dus willens en wetens achtergehouden, net als de heer Goedhart heeft gedaan. Er worden hier hele bijzondere spelletjes gespeeld...
klopt helemaal
Ze kunnen beter een hek om degene die dit bedacht heeft zetten, wat een waanzin
Weg volklorendag en de molen de kat ga zo door weg gratis toegang zaankanters en de Zaanse Schans is dan een gevangenis geworden nou dat is fijn voor de bewoners en bezoekers lijkt wel een kermis atraktie te worden schandalig dit….