Illegale arbeid en uitkeringsfraude bij Gunay in Zaandam: na een controle van de Arbeidsinspectie raakten de populaire lunchroom en het nieuwe Sweets Café aan de Gedempte Gracht hun exploitatievergunningen kwijt en zijn de panden gesloten. Nu ligt de zaak bij de rechter in Alkmaar.
De eigenaren van de twee ondernemingen vragen de rechter de sluiting voorlopig op te schorten. Tijdens de zitting van woensdag 4 juni bleek dat niet alleen zij, maar ook de voorzieningenrechter stevige twijfels heeft bij het juridische fundament onder het besluit van burgemeester Hamming om de panden te sluiten en de vergunningen in te trekken.
Omdat de vergunningen zijn ingetrokken, mogen de horecazaken niet heropenen. Daarmee is de sluiting in feite blijvend, tenzij de ondernemers alsnog een nieuwe vergunning krijgen.
Inspectie
Opeenvolgende anonieme meldingen over onderbetaling en illegale arbeid bij de twee horecazaken lagen aan de basis van sluiting. Tijdens een controle werden verspreid over beide locaties dertien personen zonder geldige werkvergunning en drie medewerkers met een uitkering aangetroffen.
Bovendien bleek er op dat moment op beide locaties géén leidinggevende aanwezig te zijn, terwijl dit volgens de APV verplicht is. Op het moment dat de controleurs arriveerden, was een van de eigenaren onderweg naar de groothandel om spullen te halen voor de zaak. De andere eigenaar was melk aan het halen bij de supermarkt, nog met zijn schort om, en mocht bij terugkomst niet meer naar binnen. Volgens een van de eigenaren zou het kunnen dat er mensen werkten zonder de juiste papieren:
‘Als er mensen komen werken op gesprek, gaan ze mee draaien en daarna gaan we kijken of we een contract aanbieden of niet. Maar daarna bleek dat er een aantal geen werkpapieren hadden.’
Tegelijkertijd benadrukte hij dat er ook medewerkers aanwezig waren die wél de juiste papieren hadden. Zelf gaf hij toe:
‘Door onze nonchalance zijn we er een beetje de dupe van geworden.’
Slecht leefgedrag?
Dat er geen mensen zonder de juiste papieren mogen werken, of met een uitkering, stond voor alle partijen buiten kijf. Ook dat er volgens de APV altijd een leidinggevende aanwezig moet zijn, was niet in geschil. De discussie draaide vooral om de vraag of de burgemeester op basis van deze overtredingen de juiste juridische stappen had gezet.
Volgens de gemeente was het oordeel ‘slecht levensgedrag’ terecht, omdat het werken met mensen zonder papieren volgens hen structureel onderdeel was van de bedrijfsvoering. De ondernemers vinden dat veel te zwaar: er zijn fouten gemaakt, maar van opzettelijke ondermijning of zware criminaliteit is volgens hen geen sprake.
Ook de sluiting van de panden riep vragen op. Volgens de rechter wordt die maatregel normaal ingezet bij ernstige verstoringen van de openbare orde, zoals geweld of drugscriminaliteit, niet bij arbeidsrechtelijke overtredingen. Herhaaldelijk vroeg hij of er misschien méér speelde, bijvoorbeeld criminaliteit of andere ondermijnende activiteiten.
Zelfs aan het slot van de zitting stelde hij die vraag nog eens. Uit zijn toon bleek dat hij nauwelijks kon geloven dat Zaanstad alleen op basis van deze overtredingen zo’n zwaar besluit had genomen. Volgens de gemeente speelde er niets anders.
Kritisch
Toen de rechter vervolgens vroeg waarom er niet was gekozen voor alleen een tijdelijke sluiting — in plaats van het intrekken van de vergunningen – antwoordde de advocaat van gemeente dat de ondernemers een nieuwe vergunning kunnen aanvragen, waarbij dan opnieuw zou worden getoetst, inclusief een Bibob-onderzoek. In de praktijk betekent dit echter dat de zaken gesloten blijven totdat zo’n nieuwe vergunning wordt verleend. De rechter noemde die kans gering. ‘Dit etiket kleeft heel lang,’ zei ook de advocaat van de exploitanten. ‘En met een Bibob wordt het bijna onmogelijk.’
Verder was de rechter kritisch op de werkwijze van de gemeente. Zo moest ter zitting lang worden gezocht naar de precieze juridische grond voor de sluiting, terwijl volgens de rechter de gekozen basis hier eigenlijk niet passend is. Ook de stukken waren volgens hem slordig aangeleverd:
‘In elke zin staat een taalfout. Ik vroeg me tijdens het lezen soms echt af: wie heeft dit geschreven?’
Aan het einde van de zitting kreeg een van de eigenaren nog het woord. Hij benadrukte dat hij en zijn familie ‘geen slechte mensen zijn’ en de zaak al acht jaar met hart en ziel runnen:
‘Als er echt iets ernstigs was geweest, dan was dat toch niet acht jaar onopgemerkt gebleven?’
De impact is groot: hij slaapt al een maand slecht en heeft er psychisch en mentaal veel last van. Ook voelt hij zich niet gehoord. Herhaaldelijk heeft hij om een gesprek met de burgemeester gevraagd. Maar pas na veel aandringen en zelf bellen kwam er kort voor de sluiting een gesprek met iemand van de gemeente. Dat gesprek duurde maar twee minuten. ‘Ik zal dit mijn hele leven niet vergeten.’ Maar ondanks dat gelooft hij dat rechtvaardigheid uiteindelijk zal zegevieren.
De uitspraak wordt op 18 juni verwacht.

Door: Nick Boeske. Info: zitting en eerdere artikelen. Foto’s: Pim Ulle.
De nuance is dat de arbeidsinspectie heeft geconstateerd dat er minstens 11 medewerkers schijnbaar zwart werden betaald. Dat kan een boete opleveren van 104.000 euro immers je benadeeld zowel de staat als de andere ondernemers die wel netjes personeel in dienst hebben. Deze zaak gaat over de procedure, wellicht dat de gemeente bakzeil moet halen maar daarmee is de zaak schijnbaar nog niet afgedaan. Deze boete kan omhoog als blijkt dat het om een bewuste actie gaat en mensen bijv. ook slecht gehuisvest zijn. Bij ernstige misstanden kan bedrijfssluiting worden opgelegd. Wellicht is gewoon netjes je zaak exploiteren en daarmee ook fatsoenlijk concurreren tegen andere ondernemers, belasting betalen, mensen verzekeren, pensioen etc. een oplossing.
Helaas onze Zaanse bestuurders trappen keer op keer in de val. Op zich is het volkomen juist dat men nagaat of het horeca bedrijf zijn zaken doet overeenkomstig de wet. Dat er in dit geval zaken niet in orde waren is duidelijk. Maar men is wel erg verliefd op de rode sticker op de deur, de burgemeester heeft besloten. Laat hij nu ook eens gaan zorgen dat de afhandeling voldoet aan de juridische eisen. Met het gebeuren bij Ornina nog vers in het geheugen mag je toch wat meer deskundigheid verwachten bij onze Zaanse gezagsdragers.
Het zou de gemeente eens een keer goed doen om samen ook naar oplossingen te kijken. Niet alleen maar direct sluiten en wat weer uitdraait op een van de vele rechtszaken .
Dat hier dingen niet in orde zijn moge duidelijk zijn , dat maakt iemand geen slecht mens . Geef dan een gepaste straf dmv maand sluiting of een boete en geef de uitbater dan ook een tweede kans.
Achterlijk beleid altijd om gelijk te sluiten om daarna weer in de rechtbank te staan van onze belasting centen .
Met de juiste advocaat, die oa. feilloos Nederlands kan schrijven (of zijn tekst even laat checken), komen de beide "onachtzame hardwerkende eigenaars" met de volgende rechter er wel uit ... tenzij ondermijning bewezen kan worden of bij voorbeeld meerdere looninhoudingen niet afgedragen werden door dezelfde "onachtzame" bazen. Een adequate boete zou passender zijn dan het (levenslang) sluiten van een zaak met smaak, zoals enkele tevreden klanten aangeven.
Mag toch hopen dat de Gemeente voor het verlenen van de (vorige) vergunning al eerder een Bibop onderzoek heeft gedaan? En taal- schrijffouten in juridische stukken? Slechte zaak.
We kunnen altijd wel redenen bedenken waarom kromme zaken recht zijn.
Maar het feit dat de wet overtreden is valt met geen 10 paarden te ontkennen.
Hier werd de gemeenschap de concurrentie en de personen in kwestie de dupe van.
Bovendien zijn nog niet alle feiten zoals illegale huisvesting uitgeplozen.
Wat mij betreft meer dan genoeg redenen om de tent te sluiten. Wie de billen brand moet op de blaren zitten.
Als zelfs een rechter zich afvraagt wie de stukken heeft geschreven met taalfouten in elke zin dan moeten er serieuze vragen worden gesteld binnen de gemeente. Dit gaat niet om een vergissing op papier, maar om het sluiten van een bedrijf, het afnemen van een levenswerk. Zulke fouten zijn niet alleen beschamend, ze kunnen mensenlevens breken. Dat mag niet zonder gevolgen blijven…
Dus er wordt een zaak gesloten op basis van vermoedens, terwijl zelfs de rechter twijfelt of dit besluit juridisch wel klopt? Dat is echt ongelofelijk. Als je drie keer moet nadenken over de vraag waarom een pand gesloten is, dan klopt er iets fundamenteel niet. Ondernemers kapot maken zonder keihard bewijs is onacceptabel. Dit verdient rechtzetting en excuses.
De zaak is niet gesloten op basis van vermoedens. De 13 illegaal werkenden zijn aangetroffen, zo is ook te lezen op de site van de arbeidsinspectie.
Wat wèl ter discussie staat bij de rechter, is de door de gemeente gekozen maatregel ( intrekking vergunning).
nou als ze controle willen doen kan de halve dam wel sluiten en dan even goed nog 3.75 vragen voor een biertje of een spa blauw.
Het is belachelijk voor woorden hoe kan je als gemeente een winkel sluiten zonder 100 % bewijs? Het lijkt wel bananenrepubliek…
De bewijzen zijn er wel degelijk, die worden zelfs niet betwist, alleen zegt de rechter dat hij twijfelt of de gekozen procedure wel de juiste is.
Nou, in de bijdrage van Dongel (4 juni 2025 om 23:33) wordt aangegeven dat de rechter ook moeite heeft met een aantal bewijzen (Bulgaarse dames, lopende TWV aanvraag). Een eigenaar die in werkkleding even melk is gaan halen is voor mij niet werkelijk "afwezig".
Dit stuk is voor mij een behoorlijke nuancering van het eerdere stuk, dat kennelijk louter gebaseerd was op gemeentelijke info. Men moet voorzichtig zijn met een prematuur oordeel, blijkt mij weer.
En ach, Zaanstad en Hamming: toch een beetje kneusjes. Men doet maar wat.
Het besluit van de burgemeester heeft een familie die al jaren keihard werkt onnodig veel pijn en schade toegebracht. Er is gehandeld alsof er sprake was van zware criminaliteit, terwijl zelfs de rechter daar sterke twijfels bij heeft. Dit voelt niet als rechtvaardigheid, maar als een vergissing met grote gevolgen. Gunay Lunchroom & Sweets café verdienen geen sluiting, maar steun en vertrouwen. Hopelijk komt er snel een eerlijke oplossing.
Wat hier is gebeurd, is pijnlijk en onrechtvaardig. De burgemeester heeft met zijn besluit niet alleen twee zaken gesloten, maar ook een hardwerkende familie diep geraakt zonder dat er bewijs is van crimineel gedrag. Fouten maken is menselijk, maar dit was een disproportionele straf die veel verdriet heeft veroorzaakt.
Ik denk dat het om bulgaarse turksen gaat , meeste hebben dan turkse papieren … wij komen ze regelmatig tegen tijdens controles in aalsmeer/amstelveen. ( er loopt een route voor mensensmokkel via turkije/bulgarije.
Indien de medewerkers de Bulgaarse nationaliteit hebben kunnen ze onmogelijk illegaal in Nederland zijn (Schengen Verdrag!)
In dergelijk geval is er geen werkvergunning nodig, maar moeten ze wel een arbeidsovereenkomst kunnen tonen, waarbij een verblijfsvergunning niet of moeilijk geweigerd kan worden. Een beetje jurist bij de gemeente had dit moeten weten alvorens de burgemeester te adviseren om dergelijke zware maatregelen te nemen.
De 2 Bulgaren stonden gewoon op de loonlijst, en dat was dus vreemd want de gemeente heeft ze toch al illegalen aangemerkt omdat ze Bulgaarse verblijfsdocumenten hadden. En ook op de loonlijst stonden. Rechter gaf ook aan dat ze loonstroken hadden ingeleverd dus het hele verhaal met 13 mensen roept echt vraagtekens en de onderbouwing van het hele gebeuren ook..
De gemeente vind dat ze als illegalen werken puur omdat ze denken dat je niet mag werken met een Bulgaarse verblijfsdocument wat dus wel mag??
Zwart werk is ook illegaal werk, dus als deze Bulgaarse dames niet als werknemers staan geregistreerd en onder de tafel betaald worden is het illegaal, ondanks dat een legale status hebben.