Plots staat het gedroomde IJsbaan-plan van Wormerland op losse schroeven. Het is niet langer kostendekkend, maar gaat in ongewijzigde vorm de gemeente € 2,5 à € 3 miljoen kosten. Er moeten meer woningen worden gebouwd of worden gezocht naar een alternatief. En dat zou het eerder afgeschoten Spekhuisstraat-plan van de Stichting SPIJT kunnen zijn.

Hiermee moet B&W diep door het stof. In mei van dit jaar werd het plan van de tegenstanders van de IJsbaan-bebouwing nog als ‘kansloos’ en ‘onhaalbaar’ weggezet door wethouder Marc Wit. Hij werd daarin overigens gesteund door een meerderheid van de raad. De VVD stemde verdeeld, die waren voor en tegen.

Het originele plan behelsde woningbouw op drie vrijkomende tennisparken (Eendragt, De Spatter, Poelstars) en een nieuw sportpark op het IJsbaanterrein naast WSV’30. Daar zouden behalve tennisbanen ook padelbanen komen.

Dat laatste onderdeel stuitte op bezwaren van omwonenden. Geluids- en lichtoverlast en schade aan de natuur zouden het gevolg zijn. Tegenstanders van het plan verenigden zich in de stichting SPIJT en presenteerden diverse alternatieven waaronder een tennispark aan de Spatterstraat en aan de Spekhuisstraat (zijstraat Rigastraat, tegenover de Groene Wig).

Quickscan

Om dit ‘onhaalbare’ alternatief te onderzoeken stelt het college nu voor een quickscan uit te voeren naar de ‘ruimtelijke en financiële mogelijkheden’. Maar: ‘Voor nu blijft het IJsbaanterrein de voorkeurslocatie van het college’. Die quickscan werd in mei nog afgestemd.

Het besluit om definitief te gaan bouwen (of niet bouwen) op het IJsbaanterrein werd in juli van dit jaar al verschoven van september naar december. Als de aanvullende onderzoeken worden gedaan, valt het ‘Go/No Go-besluit’ pas in het tweede kwartaal van 2026. In juli was al duidelijk dat de bouwkosten hoger waren en de opbrengsten minder. Reden is dat er ‘mede naar aanleiding van de intensieve participatie met omwonenden, minder woningen mogelijk zijn’. De prijs van die participatie en de hogere bouwkosten is nu dus bekend: € 2,5 à € 3 miljoen.

Opties: extra woningen (die dus in de participatie zijn gesneuveld) en Spekhuisstraat onderzoeken.

Goedkoper

Dat alternatief – twee zelfs – heeft de Stichting Spijt overigens al via een eigen quickscan onderzocht (dat scheelt weer tijd en geld). Boven een plattegrond van de optie 2 (met drie indoor-padelbanen in een sporthal en acht tennisbanen buiten), onder de variant met banen buiten (waaronder vier padelbanen). Daaronder de plattegronden van de opties.

Volgens de Stichting SPIJT zijn hun plannen goedkoper. Bij optie 1 met vier padelbanen in de openlucht € 1.256.000 voordeliger en met drie indoor padelbanen (optie 2) is de variant nog steeds € 656.000 goedkoper. Ook zou hun complex beter bereikbaar zijn dan het IJsbaanterrein, is er voldoende parkeerruimte (28 tot 43 plekken), hebben omwonenden geen last van het gepadel en wordt de natuur niet aangetast.

Optie met padelbanen buiten (rechts boven).
Optie 1
Optie 2

Door Piet Bakker op basis van persbericht Wormerland, alternatief plan van Stichting Spijt en eerder nieuws op De Orkaan over het Spekhuisstraatplan en de IJsbaanplannen. Afbeelding uit Spekhuisstraat-Quickscan van Stichting Spijt.