Tot 14.00 uur vanmiddag kan je nog zelf ervaren hoe straatintimidatie ‘ongeveer’ voelt. Op de Gedempte Gracht bij de muziekkoepel in Zaandam kan je met een Virtual Reality (VR)-experience zelf ervaren hoe beklemmend straatintimidatie kan zijn.

De Orkaan zette gister zelf de VR-bril op in winkelcentrum Kaaikhof in Assendelft. Met de bril op ga je een avondje uit door de ogen van Laura, een jonge vrouw die te maken krijgt met verschillende vormen van intimidatie. Het zijn vaak ervaringen die wel afgedaan worden als klein of onschuldig, maar voor de betrokkene als eng en bedreigend kunnen worden ervaren.

Orkaankracht Renée ervaarde ook het VR-verhaal van Laura. Dat haalde eigen herinneringen van tijdens het uitgaan naar boven en maakten duidelijk dat dit soort gedrag niet normaal is. Het ongewenst aanraken van iemand in de club, vastgrijpen van een fiets of uitschelden omdat iemand zijn zin niet krijgt. Dit zorgde voor frustratie en onbegrip richting de personen die dit gedrag vertonen. Het was fijn om er achteraf over te spreken en liet zien hoe belangrijk het is om deze ervaringen niet te bagatelliseren.

Mannen en vrouwen reageren anders op wat ze virtueel meemaken. Sommige mannen gaven aan de situaties niet te herkennen en zelf ook nog nooit mee te hebben gemaakt. Ook was er een jongeman die vertelde dat hij er wél bekend mee was, doordat hij het vaak ziet tijdens het uitgaan en verhalen hoort van zijn zussen en vriendin:

‘Als man heb je het zelf vaak niet door. Pas als je het gesprek aangaat met anderen, gaat die wereld voor je open.’

Veel vrouwen en jonge meiden herkenden zich wel in de VR-ervaring. Ook al zou het in eerste instantie om ‘kleine dingen’ gaan, bleek het na een gesprek met Lieke en Emmi van de organiserende stichting toch vaak serieus en fout te zijn wat er gebeurde.

In samenwerking met Gemeente Zaanstad, zet Stichting Stop straatintimidatie zich in voor veilige straten voor iedereen.

Stichting Stop straatintimidatie zet zich sinds 2016 in om straatintimidatie zichtbaar te maken en aan te pakken. Dankzij hun inspanningen is straatintimidatie inmiddels strafbaar gesteld, maar hun missie gaat verder. Het doel is nu om zoveel mogelijk mensen in het hele land bewust te maken van dit probleem. Stichting Stop straatintimidatie roept daarom op om vrienden en familie aan te spreken op verkeerd gedrag en in te grijpen wanneer je ziet dat iemand geïntimideerd wordt. Alleen samen kan dit probleem echt worden aangepakt.

Zie je straatintimidatie of maak je het zelf mee? Meld dit dan bij de gemeente Zaanstad via www.zaanstad.nl/straatintimidatie.

Door Renée Koopman op basis van gesprek met Lieke en Emmi van Stichting Stop straatintimidatie. Foto’s: Renée Koopman. Zie ook ons eerder artikel over de campagne.