Donderdag 13 november wordt geprotesteerd voor het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam. Paweł Rudkzi, vakbondsleider van de FNV, is ontslagen door de Nederlandse supermarktketen. Door deze actie willen ze het ontslag terugdraaien en aandacht vragen voor de, volgens de vakbond, slechte behandeling van vakbondsleden en stakende werknemers.

Deze protestactie is voor het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam. Daar maken de protesterenden zich hard voor de vakbondsrechten. Op de website Doorbraak.eu waar de zaak van Rudski aan de orde wordt gesteld, staat dat AH moet stoppen met het aanvallen van vakbondsleden. Ook wordt geëist ze dat Paweł Rudzki een vaste aanstelling krijgt bij AH. Volgens deze website had Rudzki hier al recht op door een ondertekende CAO-afspraak binnen Albert Heijn. Tot slot eisen ze dat zijn reputatie hersteld wordt. Doorbraak.eu schrijft dat AH het al een tijdje op Rudkzi heeft gemunt.

De petitie waarin Rudski wordt gesteund is al bijna 1000 keer ondertekend.

Onjuiste suggestie

Albert Heijn reageert op de situatie. Zij zeggen dat de suggestie dat iemand bij Albert Heijn wordt benadeeld vanwege vakbondsactiviteiten onjuist is.

‘Werknemers en uitzendkrachten moeten zich vrij en veilig kunnen organiseren. Vakbonden spelen een belangrijke rol in de arbeidsverhoudingen en dat respecteren wij volledig.’

Afdeling Mediarelaties zegt nooit uitspraken te doen over individuele personeelskwesties en geeft dus ook geen directe reactie op de situatie van Paweł Rudkzi.

‘Wat we wel kunnen zeggen is dat maatregelen of gesprekken met medewerkers uitsluitend gaan over functioneren, veiligheid en de dagelijkse bedrijfsvoering. Dat staat los van vakbondswerk of welke vorm van medezeggenschap dan ook. Wij herkennen ons daarom niet in het beeld dat hier wordt geschetst. In onze distributiecentra werken duizenden mensen hard en betrokken. Daar hoort een zorgvuldige, duidelijke en eerlijke manier van samenwerken bij. Als er zorgen zijn, dan gaan we daar graag rechtstreeks en in goed overleg over in gesprek.’

Opmerkelijk

De FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging) laat weten dat Rudzki acht jaar lang werkte in het distributiecentrum van Albert Heijn in Pijnacker als uitzendkracht. Ongeveer een maand geleden had hij een groep mensen ingeschakeld om samen met hem te werken aan zaken die te maken hebben met de uitzend-CAO (collectieve arbeidsovereenkomst) voor uitzendkrachten.

Woordvoerder Lennart Rietman zegt dat Rudzki kort daarna in twee weken tijd vier officiële waarschuwingen ontving.

‘Denk aan een officiële waarschuwing voor het opnemen van zijn telefoon terwijl dat niet zou mogen. Dit is in onze ogen opmerkelijk, gezien hij in die acht jaar daarvoor nooit problemen had of zulke waarschuwingen kreeg.’

De FNV heeft hierdoor de indruk gekregen dat het Albert Heijn niet zo beviel wat Rudzki aan het organiseren was. Volgens Rietman gaat het over vakbondsactiviteiten en zocht AH mogelijk naar redenen om van hem af te komen.

De actie is donderdag 13 november vanaf 9.00 uur voor het Albert Heijn hoofdkantoor in Zaandam aan de Provincialeweg 11.

Door Renée Koopman op basis van woordvoerders van FNV, AH, berichtgeving van de Doorbraak.eu en petities.nl. Foto: Renée Koopman.