Sinds 1 juli 2024 moeten glazenwassers die in Zaandam-Oost gevestigd zijn of in Zaanstad werkzaam zijn een vergunning hebben. Als glazenwassers toch lappen zonder vergunning, legt de gemeente een dwangsom van € 20.000 op. Dat gebeurde inmiddels al meer dan 70 keer. Eén van de glazenwassers ging in bezwaar tegen de door de burgemeester opgelegde dwangsom.
Een onafhankelijke commissie moest beoordelen of de dwangsom van € 20.000 wel of niet terecht was. De zitting gisteravond – 11 november – was de eerste in een serie van vijf, vier andere bezwaren worden op 2 december behandeld.
De Zaandamse glazenwasser Mehmedov van het bedrijf Haan Glazenwasser kreeg op 10 september een last onder dwangsom opgelegd, omdat hij werkte zonder de vereiste vergunning.
De hoorzitting begon houterig; de glazenwasser had namelijk geen tolk meegenomen en was het Nederlands onvoldoende machtig. Na wat gestuntel over en weer weet hij een geïmproviseerde tolk, die al eerder met de commissie had gecommuniceerd namens de ondernemer, telefonisch het woord te laten doen. De glazenwasser had geen advocaat.
Barrières
Mehmedov gaf hij aan dat hij zich er totaal niet van bewust was dat hij een vergunning had moeten aanvragen. ‘Hij spreekt de taal niet en kent zijn rechten en plichten niet. Alles is overgemaakt naar de boekhouder,’ vertelde hij via de tolk.
Inmiddels heeft hij wel een vergunning aangevraagd; dit deed hij op 3 november. Vorige keer heeft hij dat ook al gedaan, maar toen liep deze vergunning spaak, omdat er geen juiste papieren werden aangeleverd.
Het grootste probleem daarbij, zo stelt de tolk, is de boekhouder. Mehmedov betaalde hem om de vergunningsaanvraag in orde te maken, maar hij zou nalatig zijn geweest.
De aanvraag bleek onvolledig en werd daarna geweigerd. De tolk gaf aan dat de familie nu zelf probeert de juiste documenten te verzamelen, maar dat de boekhouder ondanks afspraken opnieuw onvolledige papieren naar de gemeente heeft gestuurd zonder hun medeweten.
‘Ze kunnen de boekhouder vaak niet bereiken. Ze doen hun best om nu zelf ervoor zorg te dragen dat alles op tijd geleverd wordt.’
Eigen verantwoordelijkheid
De voorzitter van de commissie benadrukte de eigen verantwoordelijkheid van de ondernemer.
‘Hij kan het niet allemaal afschuiven op de boekhouder. Hij is er zelf voor verantwoordelijk dat de stukken op tijd worden ingeleverd.’
Dat is ook wat advocaat van de gemeente Bart Roozendaal betoogt. De dwangsom is opgelegd omdat er zonder vergunning gelapt is, en dat is nou eenmaal gebeurd. Roozendaal vertelt dat er nog weleens coulance wordt getoond als er sprake is van een nieuwe regeling, maar deze is nu al bijna anderhalf jaar van kracht; dan gelden de regels voor iedereen.
Dat hij het niet heeft geweten, is volgens de gemeente nalatigheid van de kant van de ondernemer. Ook dat hij de taal niet goed beheerst is geen argument en fouten bij de boekhouder net zo min. Mehmedov reageert aangeslagen.
‘Ik wil voldoen aan alle eisen van de gemeente. Dit is mijn inkomen. Als ik niet kan of mag werken, dan heb ik een groot probleem.’
Tegenstrijdig
Op het moment dat advocaat Roozendaal de glazenwasser op het hart drukt dat hij nu in ieder geval niet meer mag lappen, slaat de tolk van Mehmedov daarop aan.
Hij bracht tegenstrijdige informatie vanuit de gemeente zelf de zaak in. De tolk vertelt dat een ambtenaar telefonisch had toegezegd dat Mehmedov tijdelijk mocht doorwerken tot er een besluit over de vergunning zou vallen. Toen hij om schriftelijke bevestiging vroeg, bleef deze echter uit. Een volgende ambtenaar ontkende deze toezegging later.
Er zou vervolgens door een derde ambtenaar zijn bevestigd dat Mehmedov zijn werkzaamheden weer op zich kon nemen als hij de eerste termijn van zijn vergunningaanvraag betaalde, wat hij vervolgens deed.
Tijdens het verhaal schudt de aanwezige ambtenaar van Zaanstad driftig het hoofd en als advocaat Roozendaal aan het woord komt, reageert hij verrast. ‘Dat is mij niet bekend. Normaal gesproken wordt zo’n tijdelijke toestemming altijd schriftelijk bevestigd om misverstanden te voorkomen.’ Het lijkt de advocaat onwaarschijnlijk dat een dergelijke toezegging is gedaan, maar de gemeente zegt wel toe om het uit te gaan zoeken.
Ingewikkeld
Verder benadrukt de voorzitter van de commissie dat dit inhoudelijk geen toevoeging aan de zaak is. Mehmedov vindt het erg jammer dat het zo moet en benadrukt dat hij zich aan alle regels wil houden.
‘Ik werk, ik betaal belasting, ik snap er niks van, nu mag ik niet werken. Ik moet mijn gezin onderhouden.’
De glazenwasser hekelt hoe ingewikkeld de procedure is. Hij erkent echter wel dat hij fout zat, en dat hij er nu zelf zorg voor gaat proberen te dragen dat de aanvraag juist verloopt. De gemeente geeft aan dat zij ook hopen dat dit in goede orde plaats kan vinden.
Het feit dat Mehmedov inderdaad geen vergunning had aangevraagd, maakt het onwaarschijnlijk dat de gemeente geheel in het ongelijk gesteld wordt door de commissie. Ondertussen wacht Haan Glazenwasser de eventuele goedkeuring van de vergunning af.
De tolk van Mehmedov benadrukt hoe vervelend hij het voor de familie vindt. Zij hebben nu geen inkomen en moeten nog altijd het leeuwendeel van de kosten van de vergunningsaanvraag betalen, en een deel van de mislukte aanvraag die ook in termijnen betaald moet worden is nog niet volledig betaald. Dat frustreert volgens de tolk.
Door Marijn Kerkhoven op basis van een hoorzitting bij Zaanstad. Foto uit het Orkaan archief
Wederom een probleem met de taal.
Een zaak beginnen zonder de taal van het land te beheersen is natuurlijk ondenkbaar.
Inburgeringscursus gemist?
Dat is waar het dus meestal fout gaat.
Alleen de rechten snappen maar niet de plichten
Er is genoeg aanbod NT 2 cursussen.
Maar weinig of geen controle of de ingeschreven deelnemers ook regelmatig komen.
Kost handenvol geld en levert naar verhouding weinig op.
Ik zie al veertig jaar de droeve resultaten van een deel van de nieuwe Nederlanders.
En in het onderwijs nu soms de derde generatie....
@Valentijn, rechters moeten dit blijven uitzoeken ... niet burgemeesters ... die mieten ècht binnen de lijntjes blijven.
Zááns recht bestaat dus niet!
veel reageerders hier praten uit hun onderbuik gevoel, de officiële taal in de EU is Nederlands,Duits,Frans,Engels bron KvK
Vergunningen zijn eigelijk niet rechtsgeldig wanneer ze niet door de overheid bekrachtigd worden,dus dit is juridisch laakbaar en mogelijk discriminatie. Ik heb 2 tal bedrijven in Bulgarije, vergunningen? wat zijn dat, communicatie in Engels, vertaalburo's zat.
Deze mensen komen uit de armste gebieden van Bulgarije en spreken alleen Bulgaars of Turks zijn zgn zelfstandig, maar niet heus, werken allemaal als zzp' er voor de Echte baas,die factureert en communiceert ( in Nederlands) en nu verder? zaak verhuisd naar virtueel adres in bijv Rotterdam ,probleem opgelost,hoe moeilijk kan het zijn
Inderdaad, of zijn we vergeten waarom de vergunningsregels in het leven geroepen zijn.
De gemeente kan ook nieuwe ondernemers goed laten informeren over hun rechten en plichten, ipv met onbetaalbare dwangsommen te smijten. Dat laatste stort mensen alleen maar in de schulden, met alle negatieve gevolgen van dien. Ons (bestuurs-)recht is buitengewoon ingewikkeld, daar snapt een Nederlands sprekend mens met een gemiddelde opleiding al niks van, laat staan iemand die de taal niet spreekt en in land van herkomst ook nauwelijks is opgeleid. Nu varen zij blind op boekhouders en bevriende contacten, die blijkbaar het beleid van de Gemeente ook niet begrijpen.
Dus gemeente, pak een constructieve rol en licht mensen fatsoenlijk voor.
Dat werkt een stuk positiever dan onwetende mensen te criminaliseren....
Ligt het niet meer op de weg van de Kamer van Koophandel om nieuwe ondernemers wegwijs te maken?
Het blijft ook aan de ondernemer om zich actief te informeren. Dat is ondernemen.
We moeten voorkomen dat cowboys uit diverse landen komen, de taal niet kennen, de regels niet kennen, maar wat gaan doen en dan met de Noorderzon vertrekken als zij of hun cliënten in de problemen komen. Dat is ook oneerlijk richting andere ondernemers.
Ik herinner me een slager die alle dagen van de week open was, op bijna alle uren van de dag en waar klanten, met hun jas nog aan, vrolijk mee stonden te hakken achter de balie. Die slager is gelukkig allang weg nu.
De slager heeft een vak diploma en een middenstand diploma en is een echte ondernemer. De glazenwasser is een glazenwasser en is gemiddeld maar 3 mensen werken vader zoon en zwager. dus is er geen spraken van ondernemen. En die boetes van 20000 is belachelijk 300 zou al een heel groot bedrag zijn voor een glazenwasser.
Je mist mijn punt: namelijk dat goede voorlichting beter is dan mensen criminaliseren omdat ze iets niet weten. Menselijk, humaan, zoals een stad met zijn inwoners om moet gaan. Met hulp als er iets mis gaat. Problemen helpen oplossen en niet er voor zorgen dat ze nog groter worden.
Niet: er blind van uit gaan dat ze expres fouten maken en daar dan giga-boetes op zetten.
Niet: een stad bestieren alsof iedereen foute bedoelingen heeft.
Want, zoals de waard is vertrouwt hij zijn gasten.
Geen problemen maken, maar ze juist helpen oplossen. Daar komt de samenleving het verst mee.
Meneer Mehmedov is de Nederlandse taal niet machtig, hij kan dus moeilijk communiceren in het Nederlands. Hij runt hier een onderneming met alle bijhorende verantwoordelijkheden.
Hij heeft zoals ik het begrijp een toezegging van een gemeenteambtenaar gekregen. Dat heeft meneer Mehmedov kennelijk wel goed begrepen, of toch juist niet.
Ik heb het idee dat meneer Mehmedov de boel een beetje in de maling neemt. Ook vraag ik mij dan af hoe hij met zijn Nederlandse klanten communiceert qua planning en facturatie, hoe schrijft hij die?
Is het juist hierom dat dergelijke bedrijven in Zaanstad een vergunning moeten hebben, ik denk het wel.
Wat te denken van 70 keer 20.000 euro incasseren.
Wat ik me afvraag of deze lokale wetgeving inzake het hebben van een vergunning wel bij een gerechtelijke procedure stand kan houden.
Maar ook of het wenselijk is?
Je probeert als gemeente zogenaamde malafide bedrijven te weren maar je creëert een oneerlijke marktwerking!!
Immers veroorzaakt het oneerlijke concurrentie.
Glazenwassers uit nabije gemeentes kunnen niet werken in Zaanstad maar omgekeerd wel.
Nu kan je zeggen malafide bedrijven verzieken de markt maar dan moet je je afvragen of dit het juiste instrument is.
Als elke gemeente nu dit soort lokale wetgeving gaat initiëren is het voor ondernemers onmogelijk om nog te ondernemen.
En meneer heeft nog steeds alle vertrouwen in zijn boekhouder? Straks staat ook de Belastingdienst op de stoep en krijgt deze boekhouder weer van alles de schuld.
ook uit deze case blijkt hoe belangrijk integratie is
Lerende gemeente ...
Wanneer de belaste en aangesprokem doelgroep (hier glazenwassers) voor een groot deel niet van Nederlandse origine is, zou tenminste een extra engelstalige uitleg/comminicatie een oplossing kunnen zijn geweest. Nu raakt iedereen onnodig gefrustreerd.
Een organisatie met zóveel "klanten" die niet verplicht (kunnen?) worden om als nieuwe bewoner/huurder en werkende de gebruikelijke taal te moeten leren, zou zich daarom klantvriendelijker en tenminste iets internationaler moeten gaan opstellen.
De website van Zaanstad heeft een automatische vertaling naar het engels. Die is dus aanwezig. En zoeken op glazenwasser op de website geeft al meteen een link naar aanvragen vergunning. Het is wat mij betreft een geen goed excuus dat men de taal niet machtig is en de verantwoordelijkheid elders neerlegt.
De hoogte van de boete daar valt over te discussieren maar gezien de problematiek die er is rondom de glazenwassers kan ik ook daar wel begrip voor tonen.
Waaruit blijkt dat deze meneer de Engelse taal wel machtig is.
Ik ben het hier eerlijk gezegd totaal niet mee eens. (en druk mij a.u.b. nu niet in het extreemrechtse hoekje, want daar hoort dit niet thuis.)
Als je ervoor kiest om in Nederland te ondernemen, kun je simpelweg niet van de overheid verwachten dat alle documentatie ook maar automatisch in het Engels of een andere taal beschikbaar is. In elk ander land geldt dat net zo goed: als ik in het buitenland gebruik wil maken van overheidsdiensten, moet ik mij ook aanpassen aan de lokale taal en regels, niet andersom.
Dat een deel van de doelgroep niet van Nederlandse origine is, verandert daar in de basis niets aan. Ondernemen betekent óók verantwoordelijkheid nemen, en taalvaardigheid hoort daar gewoon bij. Als deze ondernemer de Nederlandse taal niet machtig is, dan kun je je serieus afvragen wat er is misgegaan in het integratieproces.
Tuurlijk: een extra Engelstalige uitleg kán helpen en kan klantvriendelijk zijn. Maar dat is wat mij betreft een service, geen recht. De kern blijft dat de voertaal in Nederland Nederlands is, zeker in officiële communicatie van de overheid. Wie hier wil wonen en werken, ontkomt er niet aan om die taal in ieder geval voldoende te beheersen.
@Tom, ik ben er primair helemaal vóór, dat àlle migranten op Nederlandse taalcursus moeten, wanneer ze hier willen blijven wonen of zaken willen doen.
Nederland gaat er echter prat op, om internationaal ingesteld te zijn en inmiddels met 4,7 miljoen (26,4%) bewoners met migratieachtergrond is het basis-informatie aanbod van de overheidsinformatie in de Engelse taal technisch/digitaal gezien absoluut geen grote luxe meer. Commerciële bedrijven hebben ook al vaak de extra kiesknop: Engels of Nederlands.
Ik ben het er echter wèl mee eens, dat de persoonlijke communicatie met alle semi-overheidsinstellingen in de Nederlandse taal gevoerd moet blijven worden.
Positieve voorbeelden: Notarissen in Nederland vullen ambtelijke formulieren voor bij voorbeeld Duitsland voor je in of de belastingdienst in Denemarken verbindt je door naar Engels-sprekende medewerkers òf ... laten je zelfs terugbellen.
Ik verwacht dat we, tenminste in Europa, alle landen tot méér service overgaan.
Onzin. Als je hier wilt ondernemen, waarbij je ook moet kunnen communiceren met (Nederlandse) klanten, dien je gewoon de taal voldoende te beheersen.
Bovendien neem ik aan dat deze ondernemer amper Engels praat of kan lezen. Anders had de rectzaak niet zo rommelig verlopen.
Mijn nieuwe Portugese collega's spreken binnen een jaar ook al redelijk Nederlands. Omdat ze zich hier hebben aangesloten bij verenigingen en ook taallessen nemen. Zo gaat integreren een stuk soepeler.
Hmm. Ik ken alle soorten. Mensen die hier tien jaar wonen en nauwelijks Nederlands spreken en mensen die hun stinkende best doen.
In de eerste categorie horen, helaas, ook vaak de expats die vorstelijke salarissen verdienen maar "te druk" zijn om te integreren. Echt geen grap, ik ken er verschillende.
Is dat wenselijk? Nee. Gaat, pakweg, Booking.com zeggen "oh maar dan nemen we alleen Nederlanders in dienst"? Nee ook niet.
Maar moet je dan de goedwillende ondernemer die de taal niet snapt en toevallig géén dure consultancybaan heeft, maar 20K laten betalen? Mwoh.
En er is nog iets. Die hele glazenwassersvergunning is bedacht tegen criminele netwerken en tegen uitbuiting. Is dit zo'n crimineel? Of is dit een hardwerkende sloeber die opeens aan een nieuwe Zaanse regel moet voldoen? Ik weet dat echt niet hoor, De Haan kan evengoed vijftien andere types aan het werk hebben die de taal nóg minder snappen en al hun afdrachten aan die foute boekhouder moeten overmaken.
Maar alles bij elkaar vraag ik me af: schieten we hier iets mee op omdat er criminele uitbuiting stopt? Of duwen we een goedwillende buitenlandse ondernemer in de ellende?
Wie het weet, mag het zeggen.