Het is maar slecht plassen en poepen op openbare en opengestelde wc’s in de Zaanstreek. Tot die conclusie komt het MDL Fonds. In de jaarlijkse ranglijst van de voormalige Maag Darm Lever Stichting staan Zaanstad en Oostzaan nog net in de top 100.

Beide gemeenten komen niet verder dan een 4,0. Wormerland is terug te vinden op plek 199 met een schamele 2,9. Amersfoort voert de lijst van 340 gemeenten aan met een 6,3.

Voor de samenstelling hanteert het fonds drie indicatoren. Bij kwaliteit wordt gekeken naar de staat van de openbare wc’s. Zijn ze toegankelijk genoeg en kun je er je baby verschonen. Bij beschikbaarheid gaat het om het aantal openbare plee’s per aantal inwoners en of de wc’s makkelijk te vinden zijn. Tenslotte wordt er ook gekeken naar het beleid van de gemeente.

Mogelijk kan Zaanstad als het gaat om beleid in de lijst van volgend jaar wat punten meer vergaren. Zo komt er volgend jaar een openbaar toilet in Krommenie. Alleen de plek moet nog gevonden worden. In Wormerveer komt het openbare toilet op de Marktstraat. Toiletbezoek wordt overigens niet gratis. Het is te hopen dat het MDL Fonds daar niet al te pissig over is.

Overigens lanceerde het MDL Fonds bij het bekendmaken van de lijst een speciale app waar mensen met hoge nood, want, zo zegt het fonds:

‘Iedereen heeft recht op een wc. Altijd en overal.’

Door Di-Lan Sun op basis van website MDL Fonds en eerder nieuws op De Orkaan.