De sloop van het oude AKZ-pand aan de Czarinastraat verloopt vandaag niet helemaal vlekkeloos. Terwijl het voormalige onderdelenhuis stukje bij beetje wordt neergehaald, is daarbij ook het belendende pand op nummer 6B geraakt.
Op foto’s van buurtbewoner Peter van Haasen is te zien hoe puin door de zijmuur heen het naastgelegen gebouw binnenvalt.

Het gaat om het pand waar vanaf eind jaren ’70 Sabra zat, een Israëlisch specialiteitenrestaurant dat decennialang een begrip was in Zaandam.

Het gebouw staat inmiddels al geruime tijd leeg. Van binnen is het zwaar gestut; buurtbewoners vertellen dat de eigenaren in Amerika wonen.
Op de plek van AKZ, dat in 2019 na 111 jaar sloot en sindsdien langzaam wegteerde, staat inmiddels niets meer overeind. De contouren die gisteren nog zichtbaar waren zijn verdwenen.
De ontwikkelplannen voor zeven appartementen en een winkelruimte kwamen nooit echt van de grond, waardoor het pand jarenlang leegstond, werd gekraakt en vervolgens dichtgetimmerd en deels vernield.
Hoe stabiel nummer 6B nu nog is, is de grote vraag. De binnengevallen brokstukken lijken te wijzen op schade aan de binnenmuur, en omwonenden maken zich zorgen over de veiligheid van het pand.
Zodra er meer bekend is, melden wij dat.

Door: Dorine Kat met informatie uit het Orkaan-archief en beeld van Peter van Haasen.
Maar is het pand op 6b zelf ook geraakt, of alleen het houten gedeelte wat eraan vast gebouwd is? Is wel zeer onzorgvuldig uitgevoerd.
Dat ziet er niet goed uit. Geen toezicht op het slopen. 6b is nu ook op 'sloophoogte'.