Parteon zet de plannen door om twee huizenblokken aan de Parallelweg en de Mariastraat in Koog aan de Zaan te slopen en te vervangen door nieuwbouw. Voor de 30 gesloopte huizen komen ‘circa’ 50 appartementen terug. Zowel de te slopen huizen als de nieuwe appartementen zijn sociale huur.
In eerdere plannen was sprake van 57 appartementen, maar dat aantal wordt nu in het midden gelaten. De impressies laten zien dat het om 54 of 55 woningen gaat. De ‘winst’ van de meer dan 20 extra woningen komt uit ‘verdichting’ door hoger te bouwen.
De plannen zijn onderdeel van renovatie- en nieuwbouw in Oud-Koog door Parteon. Volgens de wooncorporatie zijn 375 van hun 500 woningen daar verouderd. In de buurt wordt al flink gesloopt, gebouwd en gerenoveerd. Zo’n 100 woningen aan Vioolstraat en Zuiderkerkstraat worden gerenoveerd. Bij Narcisstraat, Emmastraat / Hyacintstraat e.o. en Parallelweg / Mariastraat gaat het om sloop-nieuwbouw van 100 woningen. Voor de Kruisstraat (circa 60 woningen) is nog geen besluit genomen
Parkeren
Toen de plannen voor Parallelweg / Mariastraat eind 2024 werden gelanceerd, voelden de bewoners zich overvallen door dit deel van het project; ze waren verbijsterd en boos. Volgens hen had Parteon zorgen die in eerdere gesprekken waren geuit volledig genegeerd: ‘De uitbreiding van woningen is buitenproportioneel en er zal een tekort aan parkeerplekken zijn’.
Er was ook veel onrust over de parkeerplaatsen. Nu zijn er voor 30 woningen 30 parkeerplekken op straat. Dat werden er voor 57 woningen 38 in totaal. De vertegenwoordiger van de gemeente zat daar niet zo mee: ‘Senioren hebben vaak helemaal geen auto. Ik denk dat de angst meer zit in omwonenden die meerdere auto’s hebben.’
Het parkeren wordt volgens de stukken van Zaanstad ‘deels in de openbare ruimte en deels op het binnenterrein van het perceel opgelost’. In ieder geval worden er geen extra parkeerplekken in de openbare ruimte gerealiseerd.
Adviseren
De plannen zoals die eerder zijn gepresenteerd, wijken licht af van de laatste versie (zie onder). ook aan Julianastraat en Emmastraat was aanvankelijk nieuwbouw ingetekend.
Parteon is al begonnen met informatiebijeenkomsten. Volgens Zaanstad hebben bewoners en omwonenden ‘ook al diverse ideeën en zorgen uitgesproken’. De participatie bestaat uit informeren en adviseren, maar ‘de gemeente zal zo goed mogelijk luisteren naar de inbreng van belanghebbenden en de verschillende belangen wegen met elkaar’.
De sloop zal niet voor de tweede helft van 2027 beginnen. Op 8 januari komt de startnotitie over het project in het Zaanstad Beraad.




Door Piet Bakker op basis van Startnotie en voorstel op Raadsinformatiesysteem Zaanstad, projectpagina, Parteon/OudKoog en eerder nieuws op De Orkaan. Afbeelding uit Startnotitie, van website Parteon en van Google Street View.
Rond 1980 tot 1985 mocht ik al deze woningen voorzien van een nieuwe fundering op staal en voorzien van nieuwe kunststof kozijnen etc. Moesten dan afgeschreven worden in 30 jaar. Niet gek dus dat ze in 2027 eindelijk gesloopt gaan worden.
Geweldig goede investering geweest!
Leuk om nieuw te bouwen, grondkosten zeker nu op nul.
Senioren hebben vaak helemaal geen auto.....wat een gemeentelijk gekwaak weer.
Beste overheden, zet in het nieuwe jaar de arrogantie nu eens opzij en ga naar de burgers
luisteren !
Dan zou het in Nederland misschien nog goed kunnen komen.
het zoveelste bewijs van arrogantie parkeer plaatsen ivm problemen met ov zie genoodzaakt mijn auto te houden ik ben senior ook dat interesseert ze niet maar wel flats bouwen asosiaal