Carmen, Leonora, Monarch Queen en Monarch Baroness. Vier riviercruisers op nieuwjaarsdag. Het seizoen 2026 is één dag oud en het is al een drukte van belang op de Voorzaan. Ook eind december lagen er drie schepen (Lady Diletta, Vistabella, Reise Riese Symphony).

De cijfers voor 2025 zijn nog niet bekend. In 2024 legde een recordaantal van 620 cruiseschepen in Zaandam aan. Dat was al ruim meer dan het aantal waar Zaanstad in haar ‘Uitvoeringsprogramma Vergunningverlening, Toezicht en Handhaving Zaanstad 2025-2026’ vanuit gaat (namelijk 500).

Voor de plek Bodecentrum Buiten (Zaantheater) zijn voor 2026 al 133 plekken gereserveerd. Voor de ‘binnen-plek’ bij het Bodecentrum / Zaantheater zijn 25 reserveringen te zien voor de periode tot half september. De Burchtkade heeft 100 reserveringen (januari-september) en de Prins Hendrikkade 23 gereserveerde data (maart – mei 2026). Samen nu al 281 reserveringen voor een deel van het seizoen en voor een deel van de plekken.

1 januari (ook foto boven)

Door Piet Bakker. Bronnen: Port of Amsterdam, Uitvoeringsprogramma Vergunningverlening, Toezicht en Handhaving Zaanstad 2025-2026 en eerder nieuws op De Orkaan. Foto’s: De Orkaan.

29 december