Leny is back. De meest opvallende naam bij de kandidaten van Lokaal Zaans voor de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart 2026 is voormalig ZOG-wethouder Leny Vissers. In 2018 nam Vissers afscheid van de politiek na een carrière die in 1990 begon. Ze was steunraadslid, raadslid, fractievoorzitter en drie keer wethouder.

In 2018 vond ze het genoeg, maar kennelijk kriebelde het toch nog een beetje. LZ heeft grootste plannen. Tijdens de presentatie van de kandidaten in bar Bruizz op de Dam werd verwezen naar de mega-overwinning die Vissers met de Zaanse Onafhankelijke Groepering (Z.O.G.) in 2002 behaalde: 11 zetels en destijds veruit de grootste partij. Die 11 zetels zouden nu ook best een optie kunnen zijn, ‘maar met 5 of 6 zijn we ook tevreden’ (LZ heeft nu één zetel). Als dat lukt, zeilt Vissers probleemloos opnieuw de raad in.

Over de snelle ondergang van de ZOG had niemand het. Binnen een jaar was het gebeurd met de partij die op een nooit vertoonde manier versplinterde, zodat ze binnen de kortste keren nog met ‘0’ mensen in de raad zaten. Vissers verloor haar wethouderschap en moest vanaf de publieke tribune knarsetandend de ZOG-loze raad aanzien.

In 2010 maakte Leny Vissers-Koopman een come-back als wethouder en zelfs het forse verlies in 2014 (van 4 naar 1 zetel) leverde toch nog een wethouderszetel op. Haar afscheid was ook het einde van ZOG. In 2018 behaalde de partij die omgedoopt was tot ZVI geen enkele zetel.

Di-Lan Sun sprak met de kersverse (en stralende) LZ’er.

De Orkaan podcast (Zaans nieuws) · Oud-wethouder Leny Vissers op kandidatenlijst LZ

Niet minder dan 35 mensen heeft LZ op de lijst. Na lijsttrekker Marianne de Boer staan steunfractielid Rob Karst tweede en fractieassistent Kevin van Amesfoort derde. Op vier en vijf staan Peter Klos (campagneleider) en Vissers.

Oud-D66-raadslid Jan de Vries heeft het ‘geluksnummer’ 14 gekregen en moet stemmen trekken uit Krommenie. Rob Karst heeft net als De Vries een D66-verleden. Lijsttrekker De Boer zat eerder namens de VVD en DZ in de raad. Op 12 staat voormalig DZ-steunfractielid Dustin Benjamins. Oud-DZ-fractieassistent John Steygeman staat op de 10e plek. Op nummer 32 staat Henk Terol, ook ooit steunfractielid van DZ. Ook bestuursleden Thimo Scheffer (16), Jan Gombert (18), Ko Stanthardt (21) en Gerrit Vinke (26) hebben een DZ-verleden. Vinke woont trouwens in Wormer en is daarbij onverkiesbaar. Datzelfde geldt voor de ‘Fries’ Terol.

Rob Karst

Niet minder dan drie molenaars telt de lijst. Tim Doeves (man van…) staat op 33, Piet Kempenaar (De Kat) is 20e en Gerrit Admiraal is nummer 15.

De rest: Joey Ineke (18 jaar) op 6, Ingrid Kraakman (Zaanse Schans) op 7, Fanny Doeves (8), Marijke Zaal (11), Rosalie Kuyt Konijn (13), sportschoolhouder Frank van den Nieuwendijk (17), Lida de Ruyter (19), Marnix Wolthuis (22), de 17-jarige Tijl Koene (23), Ruud Veldhuis (24), garagehouder Floor de Gier (25), Michael van der Meer Vinke (27), Marieke Demmers (28), Dominique Scheffer (29), Sander van Vaalen (30), Edward Tanasale (31), scheidsrechter Juroen Koene (34) en Bruizz-gastheer Marco Oldenhof als lijstduwer op de 35e plek.

Piet Kempenaar

De volledige lijst:

  1. Marianne Doeves de Boer
  2. Rob Karst
  3. Kevin van Amesfoort
  4. Peter Klos
  5. Leny Vissers-Koopman
  6. Joey Ineke
  7. Ingrid Kraakman
  8. Fanny Doeves
  9. Rens Degenhart
  10. John Steygeman
  11. Marijke Rentenaar-Zaal
  12. Dustin Benjamins
  13. Rosalie Kuyt Konijn
  14. Jan de Vries
  15. Gerrit Admiraal
  16. Thimo Scheffer
  17. Frank van den Nieuwendijk
  18. Jan Gombert
  19. Lida de Ruijter van Nimwegen
  20. Piet Kempenaar
  21. Ko Stanthardt
  22. Marnix Wolthuis
  23. Tijl Koele
  24. Ruud Veldhuis
  25. Floor de Gier
  26. Gerrit Vinke
  27. Michael van der Meer
  28. Marieke Demmers
  29. Dominique Scheffer
  30. Sander van Vaalen
  31. Edward Tanasale
  32. Henk Terol
  33. Tim Doeves
  34. Juroen Koene
  35. Marco Oldenhof

Tot nu toe hebben acht partijen hun kandidatenlijsten voor Zaanstad bekendgemaakt. Afgezien van Lokaal Zaans (35) waren dat D66 (25), PVV (10 kandidaten), VVD (19 kandidaten), ROSA (17 namen, willen er 39), GroenLinks-PvdA (17, inmiddels teruggebracht tot 16), ChristenUnie (13) en SP (5 tot dusver, maar dat zullen er meer worden).

Door Piet Bakker en Di-Lan Sun.

Jan de Vries