Waarnemend PvdA-voorzitter Sonja Hauet noemde de afgelopen maanden een ‘zware tijd’ voor de partij, maar ze wilde liever ‘niet klagend en zuchtend terugkijken’. Ze kon in ieder geval aankondigen dat er ‘na alle ellende’ weer een volwaardig bestuur voor de PvdA is gevonden. De partij gaat samen met GroenLinks ‘voor de victorie’ en ‘vechten tegen de verrechtsing’.

Lijsttrekker Eylem Kรถseoglu zei terugkijkend dat de spanning en onrust in de partij veel mensen diep heeft geraakt. Ze kijkt dan ook liever vooruit: We zijn toe aan een bestuurscultuur waar we debatteren over de inhoud. En dat we altijd spelen op de bal en niet op de persoon.

Koekenbakkers

GroenLinks-fractieleider Jonathan van der Sluis kon het toch niet laten achterom te kijken naar ‘het zoveelste hoofdstuk van een moeilijke en bewogen tijd’. Hij was ook ‘een beetje anders’ dan Eylem: ‘ik ben wel van het terugkijken en reflecteren’. De GL-fractieleider maakte duidelijk dat het eigenmachtig optreden van ‘partijprominenten’ uiteindelijk tot een breuk heeft geleid:

‘Het afgelopen jaar hebben een aantal leden van GroenLinks en de PvdA geprobeerd de verkiezing van de lijsttrekker van buitenaf te beรฏnvloeden. Een zin die daarbij nogal eens viel was “het zijn niet de minste koekenbakkers die hier hun naam onder zetten”. We hebben in onze partijen veel mensen die niet “de minste koekenbakkers” zijn. Mensen met een grote staat van dienst en met veel ervaring waar we graag op leunen, waar we tegenop kijken en die veel hebben betekend voor onze partij. Het is goed om die mensen te koesteren en hun raad te vragen. Het is echter niet goed wanneer wij de kracht van onze eigen positie gaan gebruiken als de basis voor het argument.’

Dat is een les volgens Van der Sluis: ‘we willen niet onze machtspositie, het aanzien dat we hebben, het vertrouwen dat we hebben gebruiken als basis voor het argument. De basis moet in de politiek altijd de inhoud zijn.’

Tegen polarisatie

Lijsttrekker Kรถseoglu wilde ook ’terug naar de kern in deze tijd waarin het rechtse klimaat alleen maar. toeneemt, polarisatie genormaliseerd is, uitsluiting wordt gepresenteerd als een vorm van daadkracht’.

‘Wij accepteren niet dat kinderen opgroeien in armoede of dat hun toekomst wordt bepaald door hun postcode. We accepteren niet dat mensen die ook deze stad hebben opgebouwd worden uitgesloten op basis van hun afkomst, achtergrond, religie of waar ze wonen. De linkse beweging moet opstaan als er sprake is van onrecht en niet zwijgen.’

Ontbrekende prominenten

Ondertussen heeft de coalitie- en partijcrisis diepe sporen achtergelaten in de nieuwe partij. Het was druk bij de nieuwjaarsbijeenkomst in de Verskade, maar er ontbraken ook veel bekende gezichten, prominenten, oud-raadsleden, wethouders en bestuurders. Van de 15 prominenten die een motie indienden om de lijsttrekkersverkiezing open te breken was alleen oud-wethouder Hans Luiten aanwezig. Van de 15 kandidaten op de kandidatenlijst in 2022 was er bijna niemand. Diverse oud-raadsleden, oud-bestuurders en oud-wethouders van GroenLinks en PvdA lieten het afweten (behalve Luiten spotten wij alleen Andrรฉ Drost).

Het PvdA-bestuur dat door de crisis onthoofd werd, is inmiddels aangevuld. Remco Boas wordt de nieuwe voorzitter, oud-steunfractielid Jitske Brommet wordt penningmeester en Cees Kuypers bestuurslid.

Hieronder een audio-impressie van het evenement met stukjes Van der Sluis, Kรถseoglu en Boas.

De Orkaan podcast (Zaans nieuws) ยท PvdA-GroenLinks Zaanstreek kijkt liever vooruit (maar ook een beetje terug)

Een foto-impressie van de bijeenkomst (klik of swipe door de 11 foto’s).

Door Piet Bakker en Di-Lan Sun.