Bij het bruggetje over de Zuiddijk in Zaandam, ter hoogte van Café ’t Sluisje, was het water in de Hanenpadsloot opvallend groen gekleurd. Algenbloei zorgde voor de diepgroene kleur van het water.

Het gaat om blauwwieren, legt onze aquatisch ecoloog Hans Roodzand uit. Hij kondigde in juni de blauwwieren al aan in een artikel op onze site. Blauwwieren gedijen goed bij warm weer en veel zonlicht, schreef Roodzand toen. In dit geval speelt er nog een factor mee:

‘De sluis is waarschijnlijk veel gebruikt om bootjes naar de Voorzaan te schutten. De Voorzaan staat daardoor als het ware blauw van die blauwwieren en als je die bij het schutten inlaat dat krijg je een tapijtje zoals op de foto.’

De meeste blauwwieren gaan dood door de uv-straling en laten dan toxines in het water achter.

Door Di-Lan Sun op basis van informatie van aquatisch ecoloog Hans Roodzand, Wikipedia en eerdere artikelen op De Orkaan.