De spanningen tussen muziekdocenten en cultureel centrum Fluxus lopen opnieuw op. Vanaf dit jaar moeten docenten die gebruikmaken van het lage netwerkdocententarief van € 3,14 per uur verplicht de ‘Algemene Verhuurvoorwaarden’ ondertekenen. Daarmee verklaren ze de visie en doelstellingen van Fluxus te onderschrijven. Wie weigert, betaalt het maatschappelijke tarief van € 13,12 per uur – een verviervoudiging.
Wat op papier een formaliteit lijkt, voelt voor veel docenten als een ideologische fuik. ‘Het voelt als chantage over de rug van onze leerlingen,’ zegt een docent. ‘Voor sommige gezinnen zijn muzieklessen nu al nauwelijks betaalbaar. Wij willen en kunnen deze kosten niet doorberekenen.’
Docenten vrezen dat Fluxus met de onderkende verhuurvoorwaarden in de hand naar de wethouder kan stappen om te laten zien dat zij achter het beleid van de instelling staan:
‘Er zijn al docenten die getekend hebben, maar die zeggen de betreffende passage over het hoofd te hebben gezien.’
Visie
Wat die ‘visie’ precies inhoudt, is bovendien onduidelijk:
‘Het visietraject met Fluxus loopt nog. De muziekdocenten worden daarin nauwelijks meegenomen. De uitkomst is volkomen onduidelijk, dus waar zouden we precies voor tekenen?’
De vertrouwensbreuk tussen Fluxus en haar muziekdocenten is niet nieuw. Sinds de bezuinigingen van 2013-2014, waarbij vaste docenten hun baan verloren en als zzp’er moesten doorgaan, is de relatie gespannen. Het gebouw waarin wordt lesgegeven wordt via een vestzak-broekzakconstructie door de gemeente bekostigd; docenten huren daar tegen gereduceerd tarief ruimten.
Plan
In oktober 2024 diende Stichting Muziekschool Zaanstad een transitieplan in voor een zelfstandige muziekschool, los van Fluxus. Volgens betrokken docenten was het plan degelijk en goed onderbouwd, maar bleef serieuze reactie van de gemeente uit. Ook Fluxus liet het plan links liggen. ‘De enige echte oplossing is een onafhankelijke muziekschool’, stellen de initiatiefnemers.
De roep om politieke actie groeit. Docenten voelen zich in een onmogelijke positie gemanoeuvreerd: tekenen voor een onduidelijke visie, of hun lespraktijk financieel ondergraven:
‘Elke maand dat dit blijft doorsudderen, is er één te veel. De gemeente moet nu kleur bekennen: steunt zij een monopolie-instelling die haar docenten onder druk zet, of kiest zij voor de toekomst van muziekonderwijs in Zaanstad?’
‘Metselfabriek’
Fluxus-directeur Vincent van Kekerix ziet weinig problemen. Het zou gaan om een minimaal groepje docenten dat moeite heeft met de passage:
‘Er zijn zeker verschillende inzichten met een aantal docenten, daar gaat dat visietraject dan ook uitsluitsel over geven, maar in de tussentijd hebben we lopend beleid.’
Door een visie te ondertekenen waaraan gewerkt wordt?
‘Een partij die gebruik wil maken van een zwaar gesubsidieerd tarief moet instemmen met onze voorwaarden. De ruimtes zijn niet bedoeld voor, ik noem maar iets, een metselfabriek.’
Door: Merel Kan, met informatie van meerdere betrokken docenten (die graag anoniem blijven, maar bij de redactie bekend zijn), de reactie van Harry Koopman onder dit artikel en uit het Orkaan-archief.
Mijn (eerder geschreven) reactie waar Merel Kan op doelt is onder dit vorige artikel te lezen:
https://www.deorkaan.nl/tussenstand-fluxus-visie-in-raad-zaanstad/
(Harry Koopman, pianodocent)
Komt op het eerste gezicht over als machtsmisbruik van Fluxus. Als dat inderdaad zo is, ben ik benieuwd wat de subsidieverstrekker Zaanstad hiervan vindt. Bovendien moet je kunstenaars sowieso nooit in een keurslijf proppen. Dat leidt altijd tot problemen.
Directeur van Kekerix zet zijn expertise als fanfaredirigent in en dwingt de harmonie af met een contract. Is dit vuil spel, of een achterbakse streek?
Laten we hem even wakker schudden (paukenslag): muziekles in 2025 staat al aan alle kanten onder druk en je hoeft de docenten niet zo vals te behandelen. Er moet draagvlak zijn voor FluXus, de betalende ouders en hardwerkende muziekdocenten zijn essentieel. FluXus zou een dienende rol moeten oppakken. Wat voegt FluXus toe? Ik zie het niet. De initiatieven komen van de mensen om FluXus heen. De liefde voor muziek is er, ondanks FluXus. Laat de wethouder ingrijpen, nu is het tijd voor iemand die zuiver speelt.
Veel sterkte aan alle hard werkende en enthousiaste muziekdocenten. Op naar de finale.
Zoals eerder gezegd, in Zaanstreek noord is veel ruimte voor muziek en muziekles. Wees allen welkom en laat Fluxus daar vooral even in hun eigen sop gaar koken. Huur en zaalverhuur is in Noord een stuk goedkoper, en gezelliger!
Beste Jascha, je bazelt uit je nekharen. Fluxus is niet onze werkgever maar een kamertjesverhuurbedrijf.
Zo'n bedrijf heeft niks te zeggen over de huurder.
"De organisatie", dat zijn voor mij de mensen die de muziekschool hebben opgericht of deze hebben voortgezet. Niet de managementslaag die erin geparachuteerd is om met de pot gemeenschapsgeld te spelen.
Ooit was het voor mij simpelweg 's avonds in twee lokalen van een basisschool. Ging prima met mensen die hart hadden voor muziek ondanks de soms schrijnend talentloze kinderen (hierzo!). En geen manager te bekennen.
Meneer Wertwijn bijvoorbeeld, meneer Romkes of soms ook meneer Pasveer.
fluxus is eigenlijk een zalenverhuurbedrijf geworden en heeft ook nog redelijk wat inkomsten via het poppodium wat ver is afgezakt qua programma maar daarvoor veel subsidie krijgt. Een zalenverhuurbedrijf heeft geen dure directeur nodig, de boekingen kunnen via een goed gemaakte app, ik denk dat er wél aardig valt te besparen op die 2.4 miljoen subsidie en de docenten een boterham te laten verdienen.
Bert,
Helemaal eens.
Het is onbegrijpelijk dat de wethouder dit al zo lang op zijn beloop laat en niet ingrijpt. Fluxus zou zich dienstbaar moeten opstellen en muziekdocenten moeten faciliteren.
Dat is toch niet zo gek?
Als je voor een organisatie werkt, dan onderschrijf je die. Dat is heel normaal.
Of je nou bij Apple werkt of de Albert Heijn; je tekent dan met je contract dat je achter het bedrijf staat en dat je niet uit de school klapt om het maar zo te zeggen.
Op een school doe je dat ook; dan ga je geen laster beginnen tegen je eigen bedrijf of organisatie.
Dus ik snap flixus heel goed. Dat gezeur moet maar eens afgelopen zijn. Ga lekker voor jezelf beginnen met muziekles en dan zul je zien dat een normale zaalhuur nu al 20 tot 25 euro is. Marktconform. Dus zelfs zonder tekenen van wat gezien mag worden als een arbeidsovereenkomst is 13 euro nog weinig.
En al je 3 euro wilt betalen, dan moet je de visie van Fluxus ondertekenen of ergens anders gaan werken en niet de leerlingen erbij halen die de dupe worden, want die willen gewoon les.
Flixus flikst het weer!
Een korte berekening om aan te tonen wat Fluxus bewerkstelligt.
Stel, een praktijk van 40 leerlingen van wekelijks 20 minuten les. Dan krijgen we nu te maken met een huursverhoging van €5066 op jaarbasis, dus bovenop je huidige huur. Ruim vijf duizend euro meer huur !! Dat houdt in dat je ruim twee maanden salaris kan inleveren. Waarvan moet ik dat betalen?
En dat doorrekenen naar de lesprijs is geen optie. Dan zitten we binnen een jaar zonder leerlingen.
Welke aso heeft dit bedacht? Zeker eentje die op jaarbasis 70.000 euro binnensleept. Voor hem of haar stelt die €5000 niks voor. Voor ons is het de nekslag. Einde oefening.
En de politiek stond erbij en keek ernaar.
De politiek is de enige macht die dit tij kan keren.
Niek Grandiek.
Docent aan de muziekschool sinds 1986.