Uitrukken, maaien, knippen, afdekken, heet water, stroom… of toch maar de gifspuit met glyfosaat (Roundup) erop? Een uiterst gevaarlijk en schadelijk goedje. De bestrijding van de Japanse Duizendknoop is niet eenvoudig en een zaak van ‘lange adem’ schrijft de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit.
De voormalige ‘belt’ aan het Cypressehout in Westerwatering wordt een natuurplek. Maar voordat het zover is moet de Japanse Duizendknoop eruit. Daarom wordt grondig grondverzetwerk tegen de invasieve exoot ingezet. De wortels worden diep uitgegraven, wat achterblijft wordt afgedekt. Daar komt een nieuwe laag grond (zonder wortelresten) overheen om te voorkomen dat de Duizenknoop opnieuw de kop opsteekt.
Wij telden niet minder dan vier apparaten (draglines, trekkers, trucks) voor het grondverzet. Een daarvan is er zelfs al een keer omgekukeld. Het werk is in juni begonnen (en had eigenlijk al klaar moeten zijn). In september worden paden en een trap aangebracht en wordt begonnen met de inrichting van de top van De Belt. In het najaar worden het groen en de bomen geplant.
Lezers die De Orkaan tipten over het werk dachten eerst dat er asbest gesaneerd werd. Het bedrijf RVW dat de werkzaamheden uitvoert, is gespecialiseerd in Milieu- en Asbestsanering. We informeerden bij de gemeente en kregen te horen dat er geen sprake is van asbestsanering. Om de buurt gerust te stellen is het woord ‘asbest’ zwartgelakt op de buitenkant van het mobiele kantoor (we zijn immers in Zaanstad).




Door Piet Bakker. Bronnen: Orkaan-lezerstip, langsfietsen, RVW, Zaanstad (woordvoerder Wessel Breunesse, projectwebsite), Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit en eerder nieuws op De Orkaan.
Geen Glyfosaat gebruiken maar Genoxone. uit ervaring kan ik zeggen dat dit middel erg goed werkt. Als ik mij niet vergis is dit zelfs nog in de handel voor particulieren.
De duizendknoop heeft een hele andere reputatie in Japan en China omdat ze medicinale eigenschappen heeft. De plant bevat stoffen die positieve effecten hebben op de gezondheid zoals het stimuleren van het immuunsysteem, ontstekingsremmend en het beschermen tegen vrije radicalen (schade aan de cellen wat kan leiden tot veroudering en meerdere ziektes). Enkele toepassingen van de duizendknoop zijn :
- Hart en vaatziekten
- Ontstekingsremmend
- Immuunsysteem
- Ziekte van Lyme
- Alzheimer, Parkinson, multiple sclerose, vooral waar toxines een rol spelen.
Ook zijn de jonge scheuten eetbaar en worden gekookt of gestoomd verwerkt in jam en moes.
Dat klopt Niek!
Wat je schrijft is meer dan juist.
Enkel hebben wij in Nederland te maken met een hybride variant. Ook wel bekend onder de naam Boheemse duizendknoop. Dit is een creatie van ons mensen met de gedachten om deze te verkopen in tuincentra. Helaas is er onbedoeld een invasieve variant losgelaten in ons landje. Eentje zonder medicinale meerwaarde.
Mooi Joost, alleen staat er in dit bericht toch heel duidelijk dat we het hier hebben over de Japanse Duizendknoop. En dus niet over de Montenegriaanse of Cambodjaanse Duizendknoop, laat staan over de Boheemse Duizendknoop. De laatste drie genoemde varianten hebben een beduidend minder medicinale meerwaarde maar zijn wel te consumeren.
"natuur"herstel mag wat kosten hoor... Als iemand mij kan uitleggen wat het enorme probleem is van wat duizendknoop op een afvalberg (behalve dat het een prestigeproject van de gemeente is) waar wat mensen wandelen ben ik diegene dankbaar... Die enorme zak geld hiervoor lijkt me beter besteedbaar in Zaanstad, waar zoveel tekorten zijn op het groenonderhoud toch?
Waarom is het woord asbest zwart gelakt en door wie?
RVW is gewoon op te zoeken op het net.
“Wij” de drukkerij(en) storten daar vroeger (70’r jaren) de lege Xyleen, ook bekend als dimethylbenzeen blikken. Zo ook Tolueen, aceton en isopropylalcohol.
50 meter verderop groeit er ook duizendknoop. Ondanks meerdere meldingen die ik heb gedaan bij de gemeente gaat gewoon de grasmaaier er overheen waarmee verdere verspreiding zo goed als zeker is en binnen enkele weken staat de duizendknoop er weer.
Duizendknoop kan je alleen aanpakken door jaren te blijven verwijderen met wortel en al. of 4 meter diep afgraven ! Inzet varkens werkt ! Maar is de nieuwe medemens niet van gediend!!!
Ik heb varkens nog nooit 4 meter diep zien graven. Tenzij dit ook een invasieve soort is ...
Iedere keer weer blijkt dat Zaanstad absoluut niet de intentie heeft om dingen goed te doen.