Om de week op dinsdagmiddag en woensdagavond is er een breiclub in de Zaankerk in Zaandam. Een groepje eensgezinden komt samen om sjaals, mutsen en sokken te breien voor dakloze mensen in de Zaanstreek. Niet om het grotere probleem op te lossen, maar om de personen die het minder hebben een hart onder de riem te steken.

Onder het genot van een kop thee of koffie, trekken de dames hun bollen wol en breinaalden uit hun tassen om verder te gaan met hun breiwerken. Aan vrolijke gesprekken en een grapje tussendoor ontbreekt het niet. Nieuwe gezichten zijn aanwezig, maar ook de vaste kern is weer van de partij.

Joshua Schot, initiatiefnemer van de breiclub kijkt trots toe. Samen met dominee Mark heeft hij mensen opgetrommeld om samen te werken aan een groter doel: het helpen van mensen die het minder hebben.

‘Het is zo’n mooi gezicht om deze dames hier te zien zitten. Iedereen, jong en oud, komt in haar vrije tijd hierheen om een steentje bij te dragen en mooie sjaals en mutsen te maken voor de dakloze mensen in de omgeving.’

Joshua links en dominee Mark rechts

Keerpunt

Het zit in Joshua zijn aard om anderen te willen helpen. Een jaar geleden worstelde hij met het gevoel van machteloosheid. Hij wilde wel iets bijdragen, maar wist niet goed hoe hij dat moest aanpakken. Toch bleef hij zoeken naar een manier om iets goeds te doen.

‘Ik wist niet wat voor verschil ikzelf nou kon maken. Totdat ik een verhaal van een activist las. Hij ging zo’n 16 jaar geleden naar Lesbos, Griekenland, waar die enorme vluchtelingenstroom toen speelde. Deze man ging naar het strand en zo’n 500 meter van de kust zag hij een bootje met mensen aankomen. Die kapseisde voor zijn ogen en mensen verdronken. Hij beschreef hoe verlamd en machteloos hij zich voelde.’

Joshua vertelt verder:

‘Daar kon ik mij in vinden. De activist zag toen op het strand een oude Griekse meneer staan die watermeloenen aan het snijden was voor de mensen die wel levend de zee uitkwamen. Hij kon de grotere problemen, zoals het kapseizen van die bootjes niet verhelpen, maar hij kon er wel staan voor de mensen die aanspoelden en ze wat liefde geven. Dat was voor mij een keerpunt.’

‘Stilstaan is achteruit gaan’ volgens Joshua. Hij kan de problemen niet oplossen, maar de mensen wel een bakje koffie geven of voeden met een warme wrap. Daar begon hij mee. In 2024 stapte Joshua met een kleine ploeg daklozenopvang De Regenboog in Zaandam binnen en ging in gesprek over hoe ze elkaar konden ondersteunen en versterken.

Wekelijks komen er nu mensen vanuit de Zaankerk langs bij De Regenboog om een uitgebreid diner op tafel te zetten voor de dak- en thuisloze mensen.

Breicafé

‘Toen ging ik nadenken over wat we nog meer konden doen. Met de koude en donkere dagen kunnen dakloze mensen sjaals, mutsen, handschoenen en sokken maar al te goed gebruiken. Die producten kunnen we in principe makkelijk ergens kopen, maar is het niet veel mooier om mensen samen te laten komen en dit persoonlijk te creëeren voor anderen? Daarom hebben we begin oktober 2025 de eerste brei-avond georganiseerd. Nu komen meerdere mensen zowel op de dinsdagmiddag als op de woensdagavond samen om dakloze mensen te voorzien van iets warms.’

De deelnemers van de breiclub halen er zelf ook veel voldoening uit. Er zijn mensen bij de club terechtgekomen via de kerk, maar ook via mond-tot-mond. Noa kwam een tijdje geleden in contact met Joshua tijdens een volleybaltoernooi. Hij vertelde haar over dit plan.

‘Ik kon voordat ik naar deze breiclub ging nog helemaal niet breien. Je had mij moeten zien die eerste avond. We kunnen helaas niet iedereen helpen, maar als we op deze manier al een aantal personen uit de buurt blij kunnen maken met bijvoorbeeld een sjaal en muts, dan is dat voor mij al goed. En daarnaast is het ook gewoon enorm gezellig. Iedereen is vriendelijk, je spreekt bekenden en leert ook nieuwe mensen kennen tijdens de brei-avonden.’

Joshua en de andere dames bevestigen dat het voor henzelf ook enorm fijn is om op deze avonden samen te komen. Het breien brengt hen dichterbij elkaar en neemt tegelijkertijd een stukje eenzaamheid weg. Dit initiatief heeft dus een positieve werking twee kanten op.

Groot verschil

Binnenkort zullen de eerste mutsen, sjaals en sokken uitgedeeld worden op straat. Joshua vertelt dat hij veel energie en voldoening haalt uit deze activiteiten. Niet omdat hij er iets voor terug verwacht, maar omdat het hem goed doet anderen te zien oplichten. Een glimlach of een kort praatje is voor hem al genoeg. Hij wil geen nederige bedankjes.

‘Mensen hebben weleens gevraagd of dit initiatief niet slechts een druppel op een gloeiende plaat is. Zoals ik al zei kunnen we niet alle problemen in de wereld verhelpen, maar hopelijk wel kleinschalig een groot verschil maken. We zijn allemaal mensen en allemaal gelijk. Als wij deze dakloze mensen wat moed kunnen inspreken en ze de koude nachten door kunnen helpen, is dat waar we het voor doen.’

Aanmelden

Er zijn nog heel veel meer mensen welkom om gezellig te komen breien in de Zaankerk in Zaandam. Iedereen is welkom. Heb je interesse? Stuur dan een mailtje naar Mark via mark@zaankerk.nl of bel Joshua via 06-51871328.

Om de week wordt er gehaakt en gebreid op dinsdagmiddag vanaf 14.00 uur en woensdagavond vanaf 19.30 uur bij de Zaankerk, Drielse Wetering 50, 1509 KP Zaandam.

Door Renée Koopman in gesprek met Joshua Schot en andere aanwezigen. Foto’s: Renée Koopman