Roze Zaterdag kleurt op 28 juni de Burcht in Zaandam, maar ondernemers aan de Zuiddijk voelen zich buitengesloten van het evenement. Door hekken met witte doeken is het plein volledig afgeschermd, waardoor winkels en horeca aan de Zuiddijk letterlijk buiten beeld vallen. Lokale politici van de PVV, LZ en SP stellen nu vragen aan het college.
Ondernemers en omwonenden uiten stevige kritiek op de plaatsing van de schermen: ze voelen zich genegeerd en buitengesloten, noemen de maatregel onbegrijpelijk en vragen zich af waarom er niet is gekozen voor een meer open en inclusieve oplossing.
De gemeente Zaanstad stelt dat het terrein is afgezet ‘vanwege crowd management en veiligheid’ en dat ‘bewoners en bedrijven zijn geïnformeerd met een brief over het evenement’. Ondernemers geven echter aan slechts een plattegrond te hebben ontvangen (waarop geen hekken staan):

De onvrede leidt tot politieke vragen van Lokaal Zaans en de SP. Zij, en waarschijnlijk ook andere partijen, zullen tijdens het vragenuur van 26 juni het college aanspreken.
Lokaal Zaans vraagt onder meer of de schermen per direct verwijderd of aangepast kunnen worden ‘zodat het zo graag geschetste beeld van een open en inclusieve stad ook daadwerkelijk zichtbaar is’.
De SP stelt dat ondernemers ‘min of meer de mogelijkheid wordt onthouden om op Roze Zaterdag een graantje mee te pikken van de grote belangstelling’ en vraagt welke alternatieven zijn overwogen voor de witte doeken.
Ondernemers op de Zuiddijk hopen nog op steun van bezoekers:
‘Kom langs op de Zuiddijk. Drink, eet en feest mee met ons. Buiten de hekken, maar binnen de gemeenschap.’
Roze Zaterdag vindt plaats op zaterdag 28 juni vanaf 14.00 uur op de Burcht, als onderdeel van ZaanPride (20–29 juni).
Door: Merel Kan met informatie uit de ingezonden raadsvragen van LZ en SP, en uit het Orkaan-archief. Foto: Kimberly Kat.
Gemeente zaanstad en inclusieviteit" dat begint met werkende liften en roltrappen bij het stadhuis en het ttrein/busstation
Gemeente wil de inclusiviteit afschermen en dus eigenlijk uit zicht houden van de burgers.
Ze schamen zich er dus voor.
Maar ja deze maatregel is duidelijk vanuit een kantoortje bedacht
Zoals het in ZNSTD gebruikelijk is geworden om de mede bewoners uit te sluiten
De burger is er voor ons en wij sturen ze aan.
Het behoud van macht
De Zaanse variant LHBTIQA+_-ZO (Zaanse Omwonende Ondernemers).
De oplossing is eigenlijk heel erg simpel...
Maak ook een in- en uitgang aan de Zuiddijk.
Zijn er schermen geplaatst omdat er toegang wordt geheven? Dan een oplossing die NOG simpeler is dan die van Johan Prins: maak doorzichtige schermen EN een in en uitgang aan de Zuiddijk. Geen toegang: dan hekken weg. Eigenlijk raar dat wij hier het werk van anderen zitten te doen hahaha