Anna de Groot is lijsttrekker voor de SP bij de komende gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar. Met De Groot kiest de partij voor continuïteit. Ook de andere leden die nu in de raad zitten staan bovenaan op de kandidatenlijst.

De SP-leden blijken tevreden met de huidige fractie. Achter De Groot staan Marilou Hulsthoff, Rebecca Gichuki en Erik Pool op de plekken 2, 3 en 4. Mieke de Winter is als nieuwkomer op de vijfde plek gezet.

De Groot is strijdvaardig:

‘Deze samenleving schiet tekort in het bieden van een menswaardig bestaan voor ons allemaal. Met ons team in de gemeenteraad gaan we graag aan de slag om Zaanstad socialer en sterker te maken.’

Hoewel de verkiezingscampagne nog niet is begonnen, wil de SP volgens De Groot van wonen wel een belangrijk punt maken, vertelt ze aan De Orkaan:

‘Er moeten heel veel woningen gebouwd worden, vooral in de sociale huursector. Het liefst 50 procent van alle woningen die nog gebouwd gaan worden. Dat zal niet lukken, maar het blijft wel onze wens.’

Andere speerpunten zijn armoedebestrijding en het bestrijden van ongelijkheid. Ook het voorkomen van discriminatie staat hoog op de SP-agenda. De Groot zou het geweldig vinden als haar partij weer met drie zetels in de raad komt:

‘Alles is beter dan die ene zetel die we nu hebben. We gaan in ieder geval met een blij hart de verkiezingen in.’

Negen lijsttrekkers

Er zijn nu negen lijsttrekkers bekend voor de verkiezingen van maart 2026.

Merel Kingma van D66 werd door haar partij al in juni benoemd nadat ze vorig jaar al het fractieleiderschap had overgenomen van Flip Hoedemaeker.  

Marianne Doeves – De Boer wordt lijsttrekker bij Lokaal Zaans: ‘vertrouwd, lokaal en herkenbaar leiderschap’. De Boer is nu ook al fractieleider (en enig raadslid) bij Groep De Boer / LZ. De Boer kwam in 2018 als VVD’er in de raad, startte met LZ, maakte een omweg via DZ en voert nu de lijst van Lokaal Zaans aan.

Stella Pieterson is de lijsttrekker voor de Partij voor de Dieren (PvdD) bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Ze is nu al fractieleider in Zaanstad. Pieterson nam eerder dit jaar het fractieleiderschap over van Melchior Mattens die voor de komende verkiezingen op de tweede plek staat. Overigens staat Pieterson ook op de landelijke lijst van haar partij.

Harrie van der Laan gaat de kar trekken bij de Partij voor Ouderen en Veiligheid (POV). Het CDA gaat met Julie van ’t Veer de verkiezingen in en Sietse Oppenhuizen wordt het nieuwe gezicht van de ChristenUnie bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2026. Hij volgt Hanneke Veurink op.

De VVD schuift wethouder Stephanie Onclin naar voren. DZ kiest voor Juliëtte Rot. Beiden waren bij de vorige verkiezingen ook al de lijsttrekker van hun partij.

GroenLinks-PvdA, PVV, ROSA, DENK en Groep Lassooy hebben nog geen lijsttrekker bekend gemaakt.

In Zaanstad zitten nu vijftien partijen in de raad. Twee daarvan (groep De Boer / LZ en Groep Lassooy) zijn ‘nieuw’ omdat ze in 2022 niet meededen. PvdA en GroenLinks trekken samen op. Of het FvD lukt om kandidaten te vinden is nog niet bekend.

De gemeenteraadsverkiezingen zijn op 18 maart 2026. Maandag 2 februari 2026 is de dag van kandidaatstelling. Half februari worden de kandidatenlijsten officieel gepubliceerd. Medio maart vallen de stempassen en kandidatenlijsten op de mat. Tot december 2025 kunnen nieuwe partijen zich registreren (tot nu toe heeft alleen FvD een oproep gedaan voor kandidaten).

Door Di-Lan Sun. Bronnen: bericht SP en eerder nieuws op De Orkaan.