De voormalige Wereldkeuken aan de Overtoom in Westzaan veranderde afgelopen nacht in een enorme vlammenzee. Ondanks alle inspanningen van de vele brandweerlieden bleek er geen redden meer aan. De brandweer heeft besloten om het volledige pand gecontroleerd uit te laten branden.

De brandweer kreeg rond 01.40 uur een melding binnen over de brand. Er werd opgeschaald naar een GRIP 1, waarbij brandweerlieden uit de hele regio worden ingezet. Omdat het te gevaarlijk was om de brand van binnenuit te bestrijden, werd er een buitenoffensief gevoerd. Al de hele nacht en ochtend komt daarbij veel rook vrij, die over Westzaan en andere omgeving trekt.

Maandagochtend rond 07.00 uur draaide de wind, waardoor de rook richting de dijk kwam. Hierop hebben de hulpverleners alle hulpverleningsvoertuigen een paar honderd meter verplaatst in de richting van het Zuideinde. Verschillende wegen werden afgesloten. In de loop van de ochtend kwam gemeente Zaanstad hekken brengen om daarmee de Overtoom af te sluiten. Deze werden vlak voor het Zuideinde en aan de andere kant van de Overtoom geplaatst. Ook de Kleine Steng en het fietspad aan de Veldweg zijn nog steeds afgesloten met lint.

Bij het aanbreken van de ochtend werd de ravage nog duidelijker zichtbaar. De vlammen hebben overal om zich heen gegrepen en het hele complex is verloren gegaan. Rond 09.00 uur was het bedrijf Koole al enkele uren bezig om het pand deels uit elkaar te trekken. De bestrijding van de brand en de sloopwerkzaamheden zullen naar verwachting nog de gehele ochtend gaan duren.

Onder een slideshow met zestien foto’s (klik op pijltjes of swipe):

Wat gebeurde er eerder?

Het restaurant sloot twee jaar geleden, in februari 2023, de deuren. De afgelopen maanden hebben we al vaker geschreven over de Wereldkeuken Westzaan. In december 2024 schreven we dat het complex was gekraakt door twaalf bewoners uit de regio. De krakers vertelden te kraken vanwege de woningnood en om het pand te beschermen tegen vernielingen. Sindsdien werden ze regelmatig belaagd door hangjeugd met onder meer vuurwerk. Op 6 januari 2025 werd een overleden persoon aangetroffen in het pand. Onderzoek van het team Forensische Opsporing van de politie wees uit dat er geen sprake was van een misdrijf.

De buurt klaagde over luidruchtige feesten die er in de weekenden plaatsvonden. Op 12 februari werden op het pand mededelingen geplakt waarop werd aangekondigd dat gemeente Zaanstad het gebouw een dag later zou gaan ontruimen. Er werd getwijfeld aan de echtheid, maar de ontruiming bleek een feit. Politie en gemeente waren op 13 februari aanwezig om de krakers te bewegen vrijwillig te vertrekken. Omdat dat niet gebeurde moest de Mobiele Eenheid (ME) moest worden ingezet. Na de volledige ontruiming werd het pand nog dezelfde nacht hermetisch afgesloten met houten platen, hekken, camerabewaking en beveiligers.

Het leek door alle maatregelen rustiger te zijn geworden, maar in de afgelopen periode moesten medewerkers van de gemeente bijna dagelijks naar Westzaan. Het leegstaande pand bleek nog steeds aantrekkelijk voor mensen om naar binnen te gaan. Houten platen werden verwijderd en deuren opgebroken. Er zijn meerdere mensen weggestuurd.

Bijdrage door Michel Schermer.