Voor de Buitengewone Algemene Ledenvergadering (BALV) van Vereniging de Zaansche Molen hebben zich al zoveel leden aangemeld dat de Stoomhal in Wormer niet groot genoeg is. De Vereniging wijkt woensdagavond 28 mei uit naar het Zaantheater in Zaandam.

Alleen leden mogen naar binnen, legitimatie wordt bij binnenkomst door een notaris gecheckt, pers is niet welkom. UPDATE: pers is nu wel welkom, ook komt er een onafhankelijke voorzitter.

Tussen de partijen is een publiciteitsstrijd uitgebroken met als inzet het al dan niet aanblijven van de huidige directeur/bestuurder en de Raad van Toezicht. De aanleiding is het opzeggen van het contract met de molenaar van verfmolen De Kat maar de strijd gaat in feite om de nieuwe ticketplannen voor de Zaanse Schans. Die moeten van tafel aldus verontruste leden die de vergadering aanvroegen.

Op de agenda staat als eerste het ontslag van bestuurder/directeur Katelijne Prinsenberg en de volledige Raad van Toezicht. In hun plaats zou een interim-bestuur en interim Raad van Toezicht moeten komen. Aan dat nieuwe bestuur wordt gevraagd om het huurcontract met de familie Kempenaar van verfmolen De Kat te verlengen.

Verplichte kaartverkoop

Ook wordt gevraagd om het nieuwe ‘commerciële ticketsysteem’ te herzien. Over dat systeem (Zaanse Schans onttrekken aan de openbaarheid en verplichte kaartverkoop aan toeristen) heeft de gemeenteraad van Zaanstad vorige week een positief besluit genomen. Het was een plan van de gemeente en de erfgoedpartijen. Formeel participeert daarin niet de Vereniging De Zaansche Molen maar de commerciële tak van de vereniging: stichting Windmolen Compagnie. Er wordt dan ook gevraagd om die ‘personele unie’ te ontbinden.

De Buitengewone Algemene Ledenvergadering is aangevraagd door Zaansche Molen-lid Philip Hofmeijer en kreeg de steun van minstens 80 andere leden. Directe aanleiding was de beëindiging van het contract met de familie Kempenaar van verfmolen De Kat.

Ondertussen rommelt het op meer fronten binnen de vereniging. Een groep van 18 ‘(oud) bestuurders van Zaanse erfgoedorganisaties’ heeft leden in het Noordhollands Dagblad en het Nieuwsblad Zaanstad* met een paginagrote advertentie opgeroepen om ’te kiezen voor erfgoed’ en niet voor het initiatief van ‘Amsterdammer Philip Hofmeijer, als voortrekker van de ondernemers op de Zaanse Schans’. Leden wordt opgeroepen een machtiging of adhesiebetuiging af te geven om tegen de afzetting te stemmen.

Instorten

De ondertekenaars van de advertentie stellen dat ondernemers ‘kosten nog moeite hebben gespaard om het heffen van entree voor de Zaanse Schans te kunnen tegenhouden’. Als dat gebeurt zouden ook de molens buiten de Zaanse Schans in gevaar komen en zou de vereniging ‘volledig instorten’. Ondernemers zouden bovendien misleidende informatie verspreiden over toegang voor inwoners van Zaanstad en Wormerland.

Als tegenreactie plaatste Tim Doeves, molenaar op Het Jonge Schaap, een reactie op Facebook waarin hij het opnam voor Hofmeijer (‘Schandalig hoe de vereniging een van haar trouwe leden zo durft weg te zetten’) en stelde dat hij terugverlangde ‘naar een vereniging waar we samen besluiten nemen (…), een vereniging met een bestuur, in plaats van een Raad van Toezicht op afstand’.

In 2023 koos de vereniging voor een nieuw bestuursmodel waarbij de leiding werd toevertrouwd aan één directeur/bestuurder met een Raad van Toezicht in plaats van een meerkoppig bestuur bestaande uit leden. Ook werd – met instemming van de leden – de weg ingeslagen naar professionalisering.

Geen pers

Alleen leden mogen naar binnen bij de vergadering. Bij binnenkomst worden lidmaatschappen en indentiteitsbewijzen door een notaris gecontroleerd. De pers is niet welkom (dat is middels teruggedraaid). Nieuwe leden die zich aanmelden krijgen te horen dat hun aanvraag voorlopig nog niet in behandeling kan worden genomen. In verband met de mogelijke hoge opkomst wordt leden gevraagd zich vooraf aan te melden, anders ‘kunt u er mogelijk niet in’.

Voorzitter

De vergadering zal worden voorgezeten door Jan Goedhart, de voorzitter van de Raad van Toezicht. Volgens de initiatiefnemers van de vergadering kan dat niet volgens de ‘Wet bestuur en toezicht rechtspersonen’ omdat Goedhart zelf onderwerp is van het belangrijkste agendapunt: het ontslag van de Raad van Toezicht en de bestuurder/directeur. Volgens de initiatiefnemers is het

‘bestuurders en toezichthouders met een tegenstrijdig belang niet toegestaan deel te nemen aan de beraadslaging en besluitvorming over het betreffende onderwerp. Dit geldt wanneer er sprake is van een direct of indirect persoonlijk belang dat strijdig is met het belang van de rechtspersoon.’

De initiatiefgroep zegt Goedhart er ‘herhaaldelijk’ op gewezen te hebben ‘dat het voorzitterschap van de betreffende vergadering beter kan worden overgedragen aan een onafhankelijke voorzitter om de integriteit van het proces te waarborgen. Ondanks dit verzoek heeft de voorzitter aangegeven de vergadering zelf te zullen leiden.’ UPDATE: dat is inmiddels ook aangepast, er komt een onafhankelijke voorzitter.


* De advertentie verscheen niet in De Orkaan. We kregen wel op 20 mei een aanvraag voor een advertentie van Vereniging de Zaansche Molen, maar op ons positieve antwoord met daarin het tarief, werd niet meer gereageerd.

Door Piet Bakker en Merel Kan. Informatie uit eerder nieuws op De Orkaan, uitnodiging met agenda voor de BALV, de advertentie van de (oud)bestuurders) en informatie van de website van de Zaansche Molen.