Wie donderdagmiddag langs Station Wormerveer reed, kon het bijna niet missen. Rond 16.00 uur stond een grote groep medewerkers van Nederlandse Spoorwegen (NS), de Landelijke Politie en Tribe Beveiliging klaar voor een uitgebreide briefing op het station.
Tijdens de grootschalige controleactie worden vrijwel alle treinen die door Wormerveer rijden tijdelijk stilgezet op het station. Naar verwachting worden tussen 16.00 en 21.00 uur in totaal 68 treinen gecontroleerd, waaronder ook intercity’s. Alle reizigers moeten daarbij een geldig vervoersbewijs kunnen tonen.
Op de perrons staan ongeveer 40 controleurs en 10 beveiligers. De controleurs zijn verdeeld in meerdere teams. Zodra een trein het station binnenrijdt, stappen zij de trein in om reizigers te controleren op een geldig vervoersbewijs. Tegelijkertijd controleren beveiligers de reizigers die de trein verlaten of juist het perron betreden.

In de dienstregeling is al rekening gehouden met deze grote actie. De controle moet binnen twee tot vier minuten per trein worden afgerond, zodat het treinverkeer zo min mogelijk hinder ondervindt en treinen snel weer kunnen vertrekken. Treinen die onderweg al vertraging hebben opgelopen mogen zonder controle doorrijden.
Bij de actie zijn ook een hulpofficier van justitie en de Vreemdelingenpolitie Nederland betrokken. In totaal zijn zo’n 80 mensen ingezet voor de controle, die voor het eerst op deze schaal in de Zaanstreek wordt uitgevoerd.

Dat de controle juist op Station Wormerveer plaatsvindt, is volgens betrokkenen geen toeval. Zowel NS-medewerkers als de gemeente Zaanstad hebben signalen afgegeven over incidenten op en rond het station. Daarnaast biedt de locatie logistiek voldoende ruimte om een dergelijke grootschalige controleactie uit te voeren.
Een vergelijkbare controleactie vond gisteren plaats bij station Voorburg. Het was voor het eerst dat de NS in een tijdsperiode vrijwel alle passerende treinen controleerde. Het is een nieuwe manier van controleren die in de toekomst vaker kan worden ingezet.
Onder een slideshow met zeven foto’s (klik op pijltjes of swipe):
Door Michel Schermer.







Wat ik me afvraag is hoe ze bank pasjes aflezen, valt dat niet onder privacy.
Ik vind het prima dat ze controleren op zwartrijden, maar dat ze zomaar mijn bankrekening kunnen bekijken of ik wel of niet betaald heb...
Het lijkt me dat de NS in hun eigen systemen kunnen controleren wat is betaald met een bankpasje. Je hebt dan slechts het pasnr nodig. Maar dat lijkt me omdat het in de rede ligt.
Ze kunnen niet je saldo o.i.d. aflezen. Ze zien alleen of je een geldig vervoer bewijs hebt en wat in- en uitcheck gegevens.
Is er een keer wat te beleven, ben ik niet in de buurt...
Op zich een prima actie, maar het zou wel fijn zijn als de controleurs wat communicatiever zouden zijn. Met een grom naar het paaltje voor uitchecken wijzen, doet de sfeer geen goed. Ik vond het een onaangename ervaring.
De meeste mensen deugen. Behandel een ander zoals je zelf behandeld wilt worden.
Hetzelfde geldt voor generaliserende opmerkingen als 'de controleurs'. Er zijn vast ook heel aardige en goed gemutste controleurs.
Dit is een goede oplossing om het zwart rijden tegen tegaan. Dit had N.S. veel eerder moeten doe. Ook tram en bus bedrijven moeten dit doen!