Het plan voor een afgesloten Zaanse Schans met verplichte kaartverkoop in een ultra-korte samenvatting: zonder nieuw fietspad gaat het niet lukken.
Niet minder dan vier ambtenaren treden aan bij de technische sessie op donderdag 8 mei in het Zaanstad Beraad over een ‘toekomstbestendige Zaanse Schans’. Voorzitter Hans Pijl belooft dat er na afloop van de presentatie ‘volop gelegenheid is om vragen te stellen’.
Niet dus.
Als de presentatie na een uur is afgelopen, is er nog een kwartiertje voor vragen. Er wordt een rondje gemaakt waarbij fracties één vraag mogen stellen, maar ook die worden niet allemaal beantwoord. De rest moet dan maar schriftelijk zegt Pijl.
Fietspad
Terwijl het zo leuk had kunnen worden. Op sommige slides staan namelijk best geinige dingen. Op slide 10 bijvoorbeeld. Als de raad instemt met verplichte ticketverkoop, moeten ze ook instemmen met het mobiliteitsplan. En daarin zit het ‘verleggen van het fietspad’ over de Zaanse Schans. Als dat niet lukt, staat heel het raderwerk stil en kan het gebied niet aan de openbaarheid worden onttrokken. Einde oefening.

Alles draait om de haalbaarheid van een ‘verlegd’ fietspad. Maar hoe wordt het ‘verlegd’, wat gaat het kosten en gaat dat lukken voor april 2026?
Verbreding?
Waar het moet komen wordt op slide 20 uitgelegd. Er zijn drie varianten. De eerste (1a) is het huidige fietspad verbreden – een optie die overigens niet in het mobiliteitsplan staat. Hoe je met zo’n fietspad kan voorkomen dat fietsers het afgesloten gebied kunnen betreden is onduidelijk. Want ‘randvoorwaarde voor ticketverkoop is dat het gebied kan worden afgesloten’. Bij deze variant loopt er een openbaar fietspad dwars doorheen. Probleem was ook niet dat het fietspad niet breed genoeg was, het wandelpad is niet breed genoeg waardoor voetgangers op het fietspad lopen.
Variant 2 (langs het wandelpad) is nog vreemder: die loopt dwars door vlak langs een beschermd Natura2000 gebied. Onmogelijk. Dat is helemaal geen variant maar lijkt uitsluitend in het plan opgenomen om de suggestie te wekken dat er wat te kiezen valt.

Variant 1b (huidige fietspad verleggen) heeft de voorkeur. Die variant bevat trouwens ook een stuk nieuw fietspad van Zaans Museum om Catharinahoeve heen en uitkomend op de Kalverringdijk zodat fietsers niet meer voor De Walvis langs hoeven. Maar voor het verleggen (bedoeld wordt niet verleggen maar ‘aanleggen’) van het fietspad is een omgevingsvergunning nodig waartegen bezwaar en beroep mogelijk is. Ook is er ‘toestemming van eigenaar van de grond nodig voor het aanleggen van het alternatieve fietspad’ (slide 22).

Verderop in de presentatie (slide 24) blijkt het niet om toestemming te gaan maar om ‘grondverwerving’ (aankoop). De grond is dus niet van Zaanstad. En dat kan ‘vertraging’ opleveren. Bovendien ‘moet rekening worden gehouden met regelgeving in relatie tot de ligging van de Zaanse Schans (het Natuurnetwerk Nederland (NNN-gebied) en/of het Natura2000 gebied). Stikstof-dingetjes dus.

En dat allemaal geregeld voor april 2026? De gemeente blijft optimistisch: ‘De uitvoering binnen een jaar is krap, maar onder een aantal voorwaarden niet geheel onmogelijk’, maar: ‘de eventuele gerechtelijke procedures zijn niet meegenomen in de planning’ (slide 25).

De kosten voor het fietspad zijn ingeschat op € 5 à € 5,4 miljoen. Daarvoor wordt een bijdrage gevraagd aan ‘Regiopartners Provincie + VRA (Vervoerregio Amsterdam). Totaal kosten de mobiliteitsmaatregelen € 15 miljoen in de komende tien jaar. Bestrijden van parkeeroverlast kost bijna € 8 miljoen. Daarnaast wordt er € 60 miljoen geïnvesteerd in het erfgoed. Dus € 75 miljoen in totaal. De grootste post is ‘verbouwing en herinrichting Zaans Museum’ (€ 15 miljoen). Die € 75 miljoen moet dus uit de kaartverkoop komen.
Komende dinsdag – 13 mei – worden de plannen inhoudelijk (en dus politiek) besproken in het Zaanstad Beraad. Daar is 2,5 uur voor uitgetrokken. Omdat de ’technische sessie’ in het water viel zal het ook ‘krap’ worden om daar alles te bespreken. Op 22 mei moet de raad een besluit nemen. Erg veel uitloop is er niet omdat alles (dus ook de aanleg van een nieuw fietspad) voor april 2026 geregeld zou moeten zijn.
Door Piet Bakker op basis van het Zaanstad Beraad van 8 mei. De presentatie vanaf de website te downloaden (wegens technische problemen bij Zaanstad is die niet te zien in de videoregistratie).
Zelfs op Lighthouse TV wordt er aandacht aanbesteed.
Ga naar : Lighthouse TV #3. Vanaf 12.40 wordt de zaanse problematiek besproken.
Het voetpad langs de molens is gevaarlijk smal. Wandelwagens en scootmobiles kunnen elkaar niet passeren zonder halsbrekende toeren uit te halen. Het fietspad heeft al heel veel bijna-aanrijdingen veroorzaakt doordat brommers en ebikes te hard rijden en vaak volop in de remmen moeten voor de voetgangers. Dat Zaans Museum had nooit op die plaats gebouwd moeten worden en de vormgeving past totaal niet bij de historische uitstraling van de Schans. Ik schat zo in dat die 75 miljoen aan het eind van de rit zomaar het dubbele is geworden.
Krankzinnig plan (maar dat schijnt in Zaanstad normaal te zijn 😁): maak een fietsveerverbinding (verboden voor voetgangers) tussen de Wormerse Bartelsluis en de Julianabrug. Maak dan van het fietspad op de Kalverringdijk een voetpad voor de toeristen. De pont tussen Amsterdam CS en het NDSM terrein vaart ~ 3 km (~ 16 minuten); tussen Bartelsluis en Julianabrug is het maar ~ 2 km (~ 10 minuten). Best te doen, denk ik.
Een extra fietspad gaat ten koste van het natuurgebied Kalverpolder dus niet doen!
en dit allemaal omdat de rationele beslissing voor een project wat na 25 jaar niet rendabel te maken blijkt te beëindigen niet genomen wordt. Het zaans museum is mislukt, trek daar de stekker uit. scheelt miljoenen per jaar. Op de vrijgekomen plek een parkeergarage bouwen lost het parkeerprobleem op waar het ontstaat. Parkeervergunningen invoeren in Zaandijk e.o. lost het probleem niet op.
Ik denk dat je de spijker op de kop slaat, Bouwdewijn.
Het molenmuseum is voldoende voor de geïnteresseerden.
Volgens een zekere wethouder (die alles schijnt op te kunnen lossen met beloftes) zou dat wel moeten kunnen, parkeervergunningen uitgeven voor de omgeving.
Hoe, wat en waarom mogen de bewoners dan wel helemaal zelf uitzoeken.
Lijkt erg op mission impossible.
Met andere woorden, dit plan zal doorgang gaan vinden in week 55 of 56… Nooit waarschijnlijk dus.
Laten we hopen dat dit waanidee nooit zal worden uitgevoerd!
Gemeente Zaanstad denkt alleen maar aan geld.
Daarnaast verergeren ze alleen maar de door hen zelf gecreeerde problemen.
Het Zaans Museum is een schip van bijlegging dus de denkwijze van de gemeente is entree heffen en dan zijn we uit de problemen maar zo werkt het niet natuurlijk/
Waar de bedragen vandaan komen die de gemeente is ook een groot raadsel, 5 a 5,4 miljoen voor een fietspad, 8 miljoen voor het bestrijden van de parkeeroverlast en dan 15 miljoen voor mobiliteitsmaatregelen de komende 10 jaar !!??
Waar zijn deze bedragen op gebaseerd of is het allemaal natte vingerwerk?
Je zou toch van de gemeente verwachten dat ze zeggen wat ze voor dat geld gaan doen?
Als ik mijn tuin wil herinrichten en ik vraag een offerte aan bij een hovenier dan komt die man toch eerst kijken, maakt een plan en aan de hand van dat plan maakt hij zijn prijs?
Ja Bert jij trekt logische conclusies, helaas zijn onze Zaanse bestuurders daar niet zo sterk in. Ze zijn als een voetbalelftal waarin iedereen de spits wil zijn, de verdediging die moet staan voor een stabiele basis is afwezig.
De cijfers vliegen door de lucht de natte vinger doet zijn werk, en het resultaat is een totale chaos waaruit alle realiteit verdwenen is,