De Stichting Agathebuurt wil dat de werkzaamheden voor de nieuwe Bomenbuurt in Krommenie worden stopgezet. Eerst moet een onafhankelijk bodemonderzoek duidelijkheid verschaffen over de bodemverontreiniging en de risico’s voor omwonenden en het milieu.
In brieven aan de gemeenteraad van Zaanstad, Provinciale Staten van Noord-Holland en de Omgevingsdienst Noordzeekanaal maakt de stichting Agathebuurt duidelijk dat zij zich ernstig zorgen maakt over de gang van zaken. ‘Volgens de regels mag je zonder onderzoek de bodem niet verstoren. Toch is er al grond afgegraven.’
De stichting baseert haar eis op een bodemonderzoek uit 1997 door ingenieursbureau Oranjewoud in opdracht van de gemeente Zaanstad. Daaruit blijkt dat de bodem ‘ernstig verontreinigd’ is. Als gevolg van het feit dat rond 1952* het terrein bouwrijp is gemaakt met grond die door het gebruik van staalslakken en vliegas is vervuild met zware metalen zoals lood, koper, zink, barium en molybdeen.
‘Het is belangrijk om te weten hoe die ernstige verontreiniging zich daarna heeft ontwikkeld,’ zegt Ruud Veldhuis van de Stichting Agathebuurt. ‘Misschien is daar recent wel onderzoek naar gedaan, maar dan zijn die bevindingen niet openbaar gemaakt.’
De vervuiling vormt een risico voor omwonenden, vooral voor kinderen en zwangere vrouwen. Zo zijn lood en barium bij uitstek schadelijk voor de ontwikkeling van de hersens en het zenuwstelsel.
Risico’s boren
De stichting wijst ook op de risico’s van de keuze voor het boren van funderingspalen in plaats van heien. .‘Door het boren komt er vervuilde boorsludge of modder naar boven. Wat gebeurt daarmee? Waar gaat dat naartoe? Hoe wordt voorkomen dat het zich verspreidt door de wijk?’ Milieu-experts waarschuwen voor de schadelijke gevolgen van blootstelling via stof, modder of grondwater. Volgens de stichting worden de risico’s tot nog toe genegeerd of gebagatelliseerd:
‘Wij willen geen sanering van één meter, waarbij vrachtwagens met vervuilde grond dwars door het dorp rijden. Wij willen een serieuze aanpak, zoals de wet voorschrijft.’

* in de eerste versie stond ‘eind jaren zestig’. Dat klopte dus niet (zie ook reacties).
Door: Jaap de Jong. Bronnen: Facebookpagina stichting Agathebuurt, toelichting Ruud Veldhuis stichting Agathebuurt.
Prima toch, de overheid aan de wet te houden..
Dit artikel doet me denken aan een miniserie over een waargebeurd verhaal.
https://en.wikipedia.org/wiki/Toxic_Town#
Palen boren gebeurt met een grondverzet boor, er wordt niets naar boven gehaald. Maar naar de zijkant geduwd. Dus er komt geen grond uit.
Echt top dit. Weer een gat in Krommenie dat jaren geen invulling gaat krijgen. Ik zeg bomen neerzetten in de bomenbuurt en een wijk met lichtgewicht tiny houses er van maken, ook leuk!
wel knap dat de grond bouwrijp is gemaakt eind jaren 60, de huizen zijn in de jaren 50 gebouwd.