We zijn al ruim over de helft van 2025, toch blikt de gemeente Zaanstad nog even terug op 2024 in haar voortgangsrapportage over het Pact Zaanstad-Oost. Daarin schrijft de gemeente ook over de prestaties van het interventieteam.
In 2024 zijn in samenwerking met het interventieteam bijvoorbeeld 46 uitkeringen beëindigd en 29 aanvragen voor een uitkering afgewezen. Dit bespaarde de gemeente zo’n € 1.200.000. Er zijn 8 woningen gesloten wegens drugshandel en 1.480 kilo hennep in beslag genomen.
Zaanstad concludeert dat het interventieteam goed functioneert, maar dat nog niet alle doelen zijn bereikt. Daarom moet het team volgens de gemeente doorpakken: ‘We hebben nu momentum.’
Niet alleen moet er doorgepakt worden; ondanks de bezwaren en klachten van bewoners en organisaties over de werkwijze, geldt het interventieteam volgens de rapportage van de gemeente juist als voorbeeld. En ook de landelijke overheid zou enthousiast zijn.
‘Het Rijk beschouwt onze aanpak in Zaandam-Oost als vernieuwend en mogelijk als voorbeeld voor andere gebieden in Nederland. Daarom faciliteert het IT [interventieteam] regelmatig werkbezoeken voor andere gemeenten om kennis en ervaringen uit te wisselen.’
Stoplichtrapportage
Maar op basis waarvan wordt er precies bepaald dat het goed gaat met het interventieteam? Op basis van een zogenaamde stoplichtrapportage.

Groen is daarbij gaan, oranje is opletten en rood is stopzetten. Geen enkel stoplicht staat op rood. De aanpak van de handel, opslag en productie van drugs gaat goed omdat er zo veel drugs en drugsgeld in beslag is genomen. De uitkeringsfraude krijgt mede dankzij de kostenbesparing een groen stoplicht.
Prioriteit ligt bij de bestrijding malafide glazenwassers. Dat stoplicht staat nog op oranje, maar dat komt omdat er volgens de gemeente nog niet intensief genoeg op hypotheekfraude wordt gecontroleerd door het IT, en doordat de landelijke partners nog niet voldoende betrokken zijn.
In 2024 zijn 105 aanvragen voor een glazenwassersvergunning gedaan, daarvan werden er 29 toegekend. In dat jaar zijn ook ’30 voornemens tot een last onder dwangsom opgelegd, elk ter hoogte van € 20.000′.
Het Team Wijkgerichte Overlast (TWO) pakt overlast aan als gevolg van overbewoning, vermoedens van kamerverhuur, en illegale bewoning (BRP). In 2024 werden er meer dan 1.000 controles uitgevoerd: 391 op basis van signalen over illegale verhuur, woningsplitsing en andere vormen van ondermijning, 425 controles naar aanleiding van vermoedens van onjuiste BRP-inschrijving, en 249 controles op naleving van de huisvestingsvergunningplicht.
Resultaten zijn daar nog niet overweldigend. Zaanstad ziet ‘nog geen merkbare afname van overbewoning.’ Over de resultaten bij de bestrijding van kamerverhuur en woningsplitsing zijn geen cijfers in de rapportage te vinden. Dat geldt ook voor onjuiste BRP-inschrijvingen.
Criminaliteitsbestrijding is overigens slechts één van de onderdelen van Pact Zaandam-Oost. Ook wonen, onderwijs, armoede en gezondheid zijn speerpunten.
Door Marijn Kerkhoven en Piet Bakker op basis van de Voortgangsrapportage PACT Zaandam-Oost.
Het valt me op hoe ontzettend plat de reacties zijn. Alsof de reaguurders langs de lijn staan bij een voetbalwedstrijd. "Ja dóórgaan!!! Goaaaal!"
Ik wéét niet of het goed gaat. Ik zie dat er problemen opgelost worden door het interventieteam ("Goaaal!"), dat is mooi. Ik zie ook dat het interventieteam niet volgens het boekje werkt ("gestrekt been") én dat daar mensen het slachtoffer van worden.
Duizend (duizend!!) controles en 46 uitkeringen ingetrokken? Uhm... da's dan niet echt een succesverhaal toch?
Oplossen van shit lijkt me prima, zaankanters schrik aanjagen vind ik stom. 46 uitkeringen intrekken en 75 glazenwassers geen vergunning geven - ik hoop maar dat die glazenwassers inderdaad Fout waren want anders is de besparing zó weer weg.
Maar "ga zo door" toeteren bij dit interventieteam? Ik weet het niet hoor. Ik ken geloof ik geen beroep waar een slagingskans van 0,0046 als succes gezien wordt.
Precies doorgaan zo !
Jullie raken de gevoelige snaren, en de grote bazen beginnen tegengas te geven.
Nu afhaken of terug getrokken worden zou catastrofaal zijn.
Gebak voor het Interventieteam!
Gaan IT, genoeg "pappen en nathouden", doorpakken nou!
Als het de gemeente uitkomt wordt er op de onderbuik gespeeld. Graag de feiten; hoeveel heeft dit "succes" aan inzet van het interventie team, politie en belastingdienst gekost. Resultaat 46 uitkeringen gestopt. 1.2 Mil. gedeeld door 46 uitkeringen is 26.087 euro per uitkering. Max pj bijstand is 18.000 euro. Waar zit het verschil in. Hoeveel keer zijn er mensen geïntimideerd om tot 46 uitkeringen te komen. Vast meer keer dan 46 keer. Hoeveel uitkeringen worden er in dat gebied uitgekeerd. Als dat 4600 zijn dan hebben wij het over 1% rechtvaardigt dat deze inzet ? Zou graag wat meer feiten van de gemeente horen ?
als t aan u ligt doet de gemeente zeker niets en laten we de criminaliteit en fraude lekker zijn gang gaan. Wat zal het een zootje worden. heeft u thuis regeltjes binnen het gezin ? en worden die gehandhaafd of is het een zootje bij u thuis ?
Handhaven gaat niet alleen om directe successen, maar ook om voorbeelden stellen.
Is het relevant wat de inzet van politie en controle heeft gekost?
Dit s geen kruideniersspelletje maar een broodnodige controle van fraude, ontduiking van de wet en nog een rijtje zaken.
ik ben het helemaal met u eens.
Eindelijk wordt er iets aan de misstanden gedaan en zijn er resultaten.
Vooral doorgaan op de ingeslagen weg.
Misschien de uitvoering van de controles wat aanpassen. Maar geen softer beleid.
Precies doorgaan zo !
Eindelijk komen jullie bij de gevoelige snaren, en beginnen de grote bazen tegengas te geven.
Prima gedaan,het wordt tijd dat het aangepakt,maar ben bang dat dit nog maar het topje van de ijsberg is,dus ga vooral zo door,controle is beter dan toekijken.
Fantastische resultaten van het Interventieteam. Hulde daarvoor en ga zo door 👍👌👊!!!!!