Jazz in de Winkel viert dit jaar opnieuw de jazz in de Zaanstreek met optredens op 29 november. Niet in een winkel, maar wel in de Bullekerk met Sven Hammond en Michelle David en Arlon Pichel, en in Playroom met Hans Dulfer en de Zaanse drummer Han Bennink.
De Orkaan heeft onderzoek gedaan naar de subsidieaanvraag en de begroting van het festival. Daaruit blijkt dat de gemeente meer dan de helft van het budget bijlegt en dat een deel van de cijfers zwartgelakt is. Op vragen aan het bestuur bleef tot nu toe elke reactie uit.
Programma
Dit jaar stelt Zaanstad bijna vier ton beschikbaar in subsidies voor elf lokale evenementen, waarvan Jazz in de Winkel er één is. Lees hier welke andere evenementen subsidie ontvangen. De meeste evenementen krijgen subsidie voor dit jaar; alleen drie festivals hebben een meerjarenregeling. Jazz in de Winkel zit daar niet bij. Het festival ontvangt voor de organisatie een subsidie van € 40.850.
Het programma van Jazz in de Winkel speelt zich dit jaar grotendeels af in de Bullekerk en galerie Playroom. In de Bullekerk treden de Nederlandse band Sven Hammond en de Amerikaanse gospelzangeres Michelle David op, een samenwerking die garant staat voor een mix van soul, gospel en blues. Ook Arlon Pichel staat daar op het podium – door sommigen al The Upcoming King of Rock & Soul’ genoemd – met zijn eigen mengeling van blues, soul en pop.
De Playroom aan de Westzijde in Zaandam ontvangt een bijzonder duo: Hans Dulfer en de Zaanse drummer Han Bennink, twee pioniers uit de Nederlandse jazz- en improvisatiescene die samen zorgen voor een energieke en verrassende show.
Tickets voor het hele evenement, inclusief alle optredens, kosten als early bird-kaartje € 20,50. Wie te laat was voor de early bird betaalt € 30,50, en in de allerlaatste ronde stijgt de prijs naar € 35,50. Voor wie alleen Dulfer & Bennink wil zien, is er bovendien een los ticket van € 13,50 verkrijgbaar.
Begroting
De totale begroting voor de twee concerten van Jazz in de Winkel komt uit op € 80.650. De gemeente legt € 40.850 bij, wat neerkomt op 50,7 procent van het totaal – boven de maximale 50 procent die in de subsidieregels staat. Toch heeft de organisatie de subsidie toegekend gekregen. De overige inkomsten zijn afkomstig uit kaartverkoop, merchandise en aanvullende subsidies.
De inkomsten en uitgaven zijn keurig in balans. Met € 5.000 aan organisatiekosten blijft dat onderdeel bescheiden en komt het uit op ongeveer zes procent van het totaal. De uitgaven voor marketing en communicatie bedragen € 10.600 en zijn goed voor ruim dertien procent. Het grootste deel van het budget gaat naar de programmering (zo’n zeventig procent) voor artiesten, techniek, podia en het talentenprogramma – wat dat betekent is nog onbekend, de organisatie beantwoordt geen vragen.
Zwartlakken
Opvallend is dat een groot deel van de begroting zwartgelakt is, precies op dezelfde manier als bij Blues aan de Zaan. Met een beetje rekenen kun je zelf uitkomen op € 61.350 aan programmeerkosten. Je ziet wel welke posten daaronder vallen, zoals artiesten, zaalhuur en techniek, maar niet hoeveel er per onderdeel wordt uitgegeven. Hoe dat bedrag precies is verdeeld over de verschillende onderdelen blijft gissen.
Ook de herkomst van € 7.500 aan ‘overige subsidies’ is afgeschermd. Eerder schreven we ook al over Blues aan de Zaan, dat dit op precies dezelfde manier deed. Dat maakt het lastig te zien waar het gemeenschapsgeld precies naartoe gaat

(Geen) reactie
In deze serie leggen we altijd vragen over de subsidieaanvraag en het programma voor aan de organisaties zelf. Tot nu toe kregen we van alle festivals netjes antwoord, soms kort en bondig, soms uitgebreid met bijlagen en toelichting. Bij Blues aan de Zaan en nu ook bij Jazz in de Winkel bleef een reactie echter uit.
We vroegen onder meer naar de uiteindelijke invulling van het programma, de deelnemende locaties en de stand van zaken rond het talententraject. Daarnaast stelden we vragen over de begroting: de zwartgelakte posten, de opbouw van de programmeerkosten en de herkomst van € 7.500 aan overige subsidies. Ook wilden we weten hoe het kan dat de gemeentelijke bijdrage uitkomt op 50,7 procent – nét boven het toegestane maximum van 50 procent. Ondanks meerdere mails begin deze maand bleef een antwoord uit.
*Lees ook:
- Vier ton subsidie voor 11 ‘Zaanse’ evenementen
- Zaanse Museumnacht: evenement met veel ‘losse schroeven’
- Zaanse Museumnacht: onzeker programma, begroting met gaten
- Slag om de Zaan wacht op vergunning
- PinksterZaan: streep door Pinksterdrie in Bullekerk
* ZaanPride is een van de elf gesubsidieerde evenementen. We zijn Haltpop vergeten; dat festival is inmiddels voorbij en nemen we dus niet meer mee. Ook journalisten bij De Orkaan maken wel eens foutjes.
Door Nick Boeske, met informatie van Verdeling evenementenbudget 2025, begrotingen, de subsidieaanvraag en eerder nieuws op De Orkaan. Foto uit het Orkaan-archief.