Op het Willem Prinsplein 4 in Zaandam (het parkeerterrein aan het Kuilpad tegenover voetbalclub Hercules) is Campus Olympia verrezen, een tijdelijke school die minstens 2,5 jaar blijft staan. Dan moet er een nieuwe school in de buurt van het Kogerveld komen.
Voor de bouw van de tijdelijke school van Agora is nog geen omgevingsvergunning verleend (hoewel die wel twee keer is aangevraagd). B&W van Zaanstad is op 1 juli akkoord gegaan met de plaatsing van tijdelijke units ‘vooruitlopend op verlening van de vergunning, gezien het maatschappelijke belang.’
De tijdelijke school is zo goed als klaar volgens Agora-directeur Kees van Diest en kan bij aanvang van het komend schooljaar de eerste kleuters ontvangen. Het eerste schooljaar wordt alleen kleuteronderwijs verzorgd, ‘in de jaren daarna verzorgen we onderwijs aan alle groepen’ aldus Agora.
Van Diest verwacht overigens wel zo’n drie jaar in het tijdelijke gebouw te zitten. Dat zou ook overeenkomen met de planning op de projectsite waar ‘Eind 2028/begin 2029’ genoemd wordt als opleverdatum. Volgens die planning zou begin dit jaar al een voorstel voor een locatie worden gedaan. Volgens Van Diest is dat waarschijnlijk in de nabijheid van busbedrijf Hellingman.
Ook in nieuwbouwwijk Oostzijderveld komt een nieuwe basisschool. Dit is een school van Zaan Primair die de Lindenboomschool in Koog aan de Zaan en de Kogerveldschool moet vervangen. Die school (400 leerlingen) is niet groot genoeg om ook nog plek te bieden aan nieuwe leerlingen uit de nieuwbouw in de buurt (3.000 woningen). Zaanstad ging daarom op zoek naar een locatie voor een tweede nieuwe school in de buurt van het Kogerveld voor Agora.
Geen vergunning
De omgevingsvergunning voor de tijdelijke bouw ontbreekt. Er is een ‘maatschappelijke belang’ om de tijdelijke school te bouwen aldus B&W maar ook sprake van trage ambtelijke molens. Op 26 februari 2025 vraagt Zaanstad namelijk al een vergunning aan bij zichzelf. Die wordt een maand later gepubliceerd.
Op 19 juni wordt opnieuw ‘een vergunning voor het plaatsen van tijdelijke (2,5 jaar) units t.b.v. een basisschool’ aangevraagd. Het enige verschil is de toevoeging ‘2,5 jaar’ – een termijn waarvan nu al bekend is dat die niet gehaald gaat worden. Op 10 juli wordt die aanvraag gepubliceerd, maar dan is de bouw al in volle gang. B&W heeft dan ook al besloten dat de bouw door mag gaan.


Door Piet Bakker, bronnen: aanvraag omgevingsvergunning, websites Campus Olympia en Agora, projectwebsite Zaanstad, woordvoering Zaanstad, besluitenlijst B&W, Kees van Diest (Agora). Foto’s: Peter den Herder en De Orkaan.

Mooi stuk Piet goed gedaan en dank je wel. Maar hoe zit het nu met de camperplaats die hier zou komen? En is de trailerhelling nu wel op tijd (maart 2026) klaar daar? Het lijkt dat ze blijkbaar nog niet met de camperplaats zijn begonnen maar men heeft vorige maand wel de helling met een bord al afgesloten. Weet iemand de status?
Wie kan het nog bijhouden wat de Gemeente Zaanstad allemaal doet ZONDER vergunningen?????
Ik ben de tel in ieder geval kwijt.
Het is onbegrijpelijk, ongehoord, ongelooflijk en oerdom dat dit kan én mag.
Goed voorbeeld doet goed volgen toch????
Het gaat niet goed in Den Haag maar moet dat gekopieerd worden in Zaanstad????
Ik zeg niet doen Gemeente Zaanstad want straks doet iedereen precies wat hij of zij wil. Op de parkeerplaats voor de sporthal in Westerkoog staan illegale kampeerders.
Pakt de Gemeente ze niet aan omdat ze zelf niets anders doen dan op een illegale manier hun zin door te drijven, ook al hebben ze er geen vergunning voor. Dat doen deze kampeerders nl. ook, ze staan er al even en niemand doet er wat aan! Ja er is melding gedaan.
Wederom een compliment voor de Orkaan en specifiek voor "onderzoeksjournalist" Bakker die de feiten wederom op een heldere manier op een rijtje zet. Dit moet je als inwoner proberen dan heb je onmiddellijk een "interventie" van een (bouw) handhavingsteam.
Het tekent de onvoorstelbare arrogantie op het gemeentehuis.