Inwoners van Oostzaan gaan zich voor 18 maart 2026 uitspreken over de toekomstige fusiepartner van het dorp. De keuze is beperkt: Amsterdam of Zaanstad. Het VVD/PvdA-college wil het liefst met Zaanstad: ‘een fusie met Zaanstad is voor Oostzaan de meest passende optie’.

Er is een ‘historische en culturele verbondenheid tussen Zaanstad en Oostzaan’ en een ‘gedeelde geschiedenis als deel van de Zaanstreek’. De band is ‘sterk door de nabijheid, gedeelde streek-identiteit en vergelijkbare culturele wortels in de Zaanstreek’.

‘Die sterke band uit zich ook in de oriĆ«ntatie van een groot deel van onze inwoners op Zaanstad: dan gaat het onder andere om onze schoolgaande kinderen, het winkelen in Zaandam, het gebruikmaken van het culturele aanbod en van medische voorzieningen waaronder het Zaans Medisch Centrum.’

Robuust

B&W van Oostzaan stellen dat Zaanstad bestaat uit de stedelijke kern Zaandam en meerdere dorpen en kernen die qua landelijk karakter en profiel vergelijkbaar zijn met Oostzaan: ‘de helft van alle inwoners (circa 80.000) van Zaanstad woont in deze dorpen en kernen met een sterke eigen identiteit’.

De schaalgrootte van Zaanstad biedt voordelen aldus het college: Zaanstad beschikt over:

‘de meest robuuste ambtelijke organisatie in de regio, met op veel beleidsterreinen voldoende specialistische kennis en capaciteit. Dat vergroot de kans dat complexe opgaven echt goed opgepakt kunnen worden. Voorbeelden daarvan zijn het bouwen van woningen en de ondersteuning van kwetsbare inwoners (de WMO, armoedebeleid etc.).’

Alleen kan Oostzaan het niet meer af: ‘wij zijn een klein dorp in een regio met grote buren. Wij hebben soms te maken met criminaliteit en ondermijning die van een zodanige omvang en ernst is dat wij die niet goed kunnen aanpakken. Daarvoor zijn wij te kwetsbaar en te klein. Wij hebben niet voldoende mensen en ook niet de kennis in huis om dat zelfstandig te kunnen oppakken’.

Volksraadpleging

Het college benadrukt dat ook een fusie met Amsterdam of Purmerend toekomstbestendig zou zijn, maar Zaanstad krijgt dus net even meer vinkjes.

De ‘volksraadpleging’ is daarmee niet van tafel. Die wordt georganiseerd en moet uiterlijk op 18 maart 2026 plaatsvinden (de dag van de verkiezingen). De beslissing ligt bij de (volgende) gemeenteraad.

Door Piet Bakker op basis van berichten over Bestuurlijke Toekomst op het Raadsinformatiesysteem. Foto (Merel Kan): Commissaris van de Koning Arthur van Dijk op de foto het college en raadsleden (september 2025).