Meneer X werd geboren in 1795 en overleed in 1866 in Wormerveer waar hij 40 jaar dokter was. Meneer Y was fabrikant en één van de grondleggers van het Wessanen-concern. Hij werd geboren in 1803 en overleed in 1868. Garagehouder en verzetsman Z werd geliquideerd door concurrerende verzetsmensen in 1945 in Koog aan de Zaan*.
De eerste twee zijn al ruim 150 jaar dood, de doodgeschoten verzetsman is ruim 80 jaar geleden vermoord. Maar van Zaanstad mogen we niet weten hoe ze heten. Hun namen – en die van ruim 100 andere doden – worden geheim gehouden.
In het document ‘Inventarisatie opvallende en historische grafbedekkingen Zaanstad’ zijn alle namen van overledenen weggelakt. Op de foto’s zijn op de zerken de namen onleesbaar gemaakt. Vrijwel alle graven die genoemd worden zijn van mensen die in de 19e eeuw zijn geboren en soms zelfs eerder.
Zelf zullen ze niet gevraagd hebben om uit de geschiedenis weggelakt te worden. Ook hun overoverkleinklein-kinderen zal dat worst zijn. Maar waarom doet de gemeente dat? In de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) staat daar niks over. Die is nadrukkelijk bedoeld om burgers meer controle te geven over hun persoonsgegevens – levende burgers dus (AVG betekent in Zaanstad: Alles Volledig Gelakt). Ook in de Privacyregels van Zaanstad is niks te vinden dat deze bizarre gewoonte rechtvaardigt.
Het weglakken van namen heeft in Zaanstad potsierlijke vormen aangenomen. Het verstrekken van grotendeels zwartgelakte documenten is geen uitzondering. Zaanstad heeft het ‘zwartlakken’ op de kaart gezet en adverteerde in het verleden zelfs voor de functie van zwartlakker.
Verantwoordelijk voor deze laatste klus (op 53 van de 81 pagina’s in totaal 1.176 keer iets weglakken – wat zal dat gekost hebben?) is ROSA-wethouder ⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️ ⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️⬛️. Zij vond het eerder een goed idee om de namen en geboortedata van 24 vermeende bijstandsfraudeurs openbaar te maken.
Maar ruim 100 notabelen, bestuurders, ambtenaren, notarissen, wetenschappers, kunstenaars, onderwijzers, schrijvers, sporters, dichters, schilders, slachtoffers Tweede Wereldoorlog, fabrikanten, ondernemers, landbouwers, arbeiders, molenaars, ambachtslieden, schippers, transporteurs en KNIL-militairen die geëerd worden vanwege hun verdienste voor Zaanstad en de samenleving worden op deze manier in een Zaanse versie van het graf van een onbekende soldaat gekieperd.
Reactie Zaanstad
Via haar woordvoerder laat de wethouder weten dat niet de AVG maar artikel 5.1.2.e van de Woo (Wet openbare overheid) de reden is waarom de namen nog niet openbaar gemaakt zijn. Dat artikel houdt in dat namen niet openbaar gemaakt worden als het belang van openbaarmaking niet opweegt tegen de eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer.
Dat betekent dat er een afweging gemaakt moet worden tussen het belang van de nabestaanden (die dus geheim willen houden dat hun betbetoverovergrootouder dood is) en het belang van inwoners die graag willen weten welke graven in Zaanstad de moeite waard zijn. Die afweging is niet in de stukken terug te vinden. Welk belang nabestaanden zouden hebben om het feit dat hun voorouder in een graf ligt te verdonkeremanen is overigens onduidelijk. Maar de wethouder heeft daar een oplossing voor:
‘Op het moment dat de raad heeft ingestemd met de criteria voor het plaatsen van graven op de lijst en de financiële consequenties daarvan, dan worden de nabestaanden persoonlijk geïnformeerd. Op basis van eventuele reacties die daarop volgen kunnen er nog aanpassingen worden doorgevoerd in de lijst.’
Dat gaat een langdurige en kostbare onderneming worden. Voor zo’n 110 mensen moeten ‘de nabestaanden’ gezocht worden. Omdat het veelal gaat om mensen die al meer dan 100 jaar dood zijn, loopt dat in de tienduizenden en gaat tonnen kosten. Vervolgens moet Zaanstad bij elk geval een afweging maken: besluiten of er tot openbaarmaking wordt overgegaan. De afsluiting van de Zaanse Schans lijkt ons een eenvoudigere klus.
Elke week maakt Zaanstad bekend op haar website wie er geboren, getrouwd en overleden zijn. Maar als je 160 jaar geleden bent overleden is dat geheim. Laten we het ‘bijzonder’ noemen.
* De dokter was overigens Benjamin Hartog, de fabrikant Jan Laan en de garagehouder Piet Zwart.
Door Piet Bakker. Bronnen: Inventarisatie opvallende en historische grafbedekkingen Zaanstad, online-begraafplaatsen.nl, Autoriteit Persoonsgegevens, Wet openbare overheid, Algemene Verordening Gegevensbescherming, woordvoerder Zaanstad, zaans-industrieel-erfgoed.nl. Illustratie komt uit rapport op de website van Zaanstad, het weglakken is door de gemeente gedaan.
Eens afgeschreven op een steen, gaan ze met je namen heen.
Het gemeentebestuur doet natuurlijk altijd haar best. Het is niet een of andere wethouder die zijn of haar wil doordrijft, het is altijd de verantwoordelijkheid van een college van bestuurders.
Hier gaat het juridische perspectief ten koste van het culturele. Ga eens stilstaan bij de straatnaamborden in bijvoorbeeld de Russische Buurt. Dat kan dan toch ook niet?
Zaanstad heeft overal lak aan, doet wat ze wil zonder er bij na te denken.
Wat gaat er in Zaanstad nu wel goed eigenlijk?
In de Zaanse (voormalige) Nederlands Hervormde kerken liggen ook nog tientallen, zo niet honderden grafzerken van vaak belangrijke mensen, ook maar zwartlakken?
De zerken zijn al zwart dus kost weinig.
We moeten onze historie koesteren en graven en zerken horen bij deze historie.
Gaan we straks in Zaanstad ook straatnaamborden van personen zwartlakken?
Misschien willen de nabestaanden van Cornelis Bruynzeel, Albert Heijn, Mondriaan, Pieter Boorsma etc, etc, dit helemaal niet.
Dan moet de gemeente nieuwe straatnamen kiezen, kost ook een paar centen.
Waarom zoveel ophef?
Er is dus een inventarisatie gemaakt van bijzondere graven. Er zijn foto's gemaakt van graven, maar hierop zijn flink wat persoonsgegevens onleesbaar gemaakt.
Ik kan het me eigenlijk best wel goed voorstellen, zou het ook niet op prijs stellen wanneer er zomaar een foto van een graf van familieleden gemaakt en gepubliceerd werd.
En weet je wat nu het gekke ten top is? Namen en alle verdere gegevens is op heel veel websites gewoon te vinden, bijvoorbeeld: www.openarch.nl, maar natuurlijk ook in het gemeentearchief.
Op basis van de standaarden van het CBG is het ook helemaal niet nodig om deze informatie niet te delen. Alle archieven beschouwen deze informatie gewoon als publieke informatie. Op hun eigen site staan de volgende richtlijnen ook gepubliceerd en kan van iedereen die meer dan 50 jaar geleden overleden is, de akte-informatie gewoon bekend worden gemaakt:
Akten van de burgerlijke stand worden pas na een bepaalde periode openbaar gemaakt. Overlijdensakten komen na 50 jaar vrij, huwelijksakten na 75 jaar en geboorteakten na 100 jaar.
Bron:
https://cbg.nl/kennis/basiskennis/geboorte-huwelijk-en-overlijden-de-burgerlijke-stand/
Dan mag je alleen hopen dat ze zich niet uit dat project terugtrekken...
Afleidingsmanoevre?
Echt waanstad weer, hebben ze niet iets belangrijkers te doen. Er zijn zat zaken waarbij het beter is om daar aandacht aan te besteden. Helemaal koekoek daar.
Als betreffende overleden mensen niet hadden gewild dat hun naam op de steen zou mogen staan hadden ze dat vast zo geregeld. Dat hun mening van toen er nu volstrekt niet meer toe doet en dus volstrekt niet gerespecteerd wordt is echt onvoorstelbaar. Het is zoals ik begrijp de beslissing van een buitenstaander.
Correctie; het is meer de zeer overdreven uitvoering van een wet die mijns inzien best met een korreltje zout had mogen worden genomen.
De Woo is soms een crime om uit te voeren. En schiet zijn doel vaak voorbij. Ik vind het te kortzichtig om hier de gemeente iets te verwijten (zoals de kosten). Je zou de wetgever daar op moeten aanspreken.
Ik ben fan van de Orkaan, maar vind dit een beetje popie-jopie verhaal.
Dit is geen uitvoering van de Woo. Die schrijft dat niet voor. Er is geen wettelijke verplichting om namen zwart te lakken vanuit de Woo. Iedere overheid moet rekening houden met privacy en de persoonlijke levenssfeer maar is geen plicht tot zwartlakken. Een 'afweging' zoals dat heet, is hier helemaal niet gemaakt. Zaanstad lakt gewoon alles zwart en zoekt daarna een motivering. Als ze de Bijbel op hun website zouden zetten, zouden ze de naam van Onze Lieve Heer nog zwartlakken.
Hahahaha…. Totaal niet ter zake doende, maar hier heb ik zo om moeten lachen… dank redactie, dit kon ik wel even gebruiken
Helemaal mee eens, er is niets geheim, Piet Bakker kan zo de begraafplaats in Westzaan oplopen als hij meer wil weten.Is een beetje drukte maken om niets.
Jan Laan? Of Dirk Laan?
Dit is een Jan, het gaat om een familiegraf waar meerdere leden van de familie liggen.
Of ik nabestaande ben van Benjamin Hartog weet ik niet. Ik wacht berichten van de gemeente Zaanstad met oprechte belangstelling af.
Een tipje ...
@Evert Hartog, ik vind iig. meteen een stamboom beginnend met de Wormerveerse chirurgijn Benjamin Hartog(1795-1866) uit het verhaal van Piet Bakker.
Hij blijkt een Zeeuw te zijn.
Ik wacht óók op de officiële redenen waarom we jouw voorouders niet zouden mogen leren kennen.
Hoeveel gemeentelijk denkwerk zal hier weer aan vooraf gegaan zijn ?
Wat een belachelijke onzin weer, ze hebben daar echt niks beter te doen....de helft van alle
ambtenaren kunnen er uitgekieperd worden.
Het is niet zo raar dat steeds meer ambtenaren te maken krijgt met dreigementen en zo.
Niet dat ik het daar mee eens ben maar dat is gewoon een gevolg wanneer je netjes gezegd schijt
hebt aan de burgers.
Ik ga nu even mijn naambordje naast de voordeur zwartlakken voordat een of andere rare ambtenaar
dat komt doen.
Heer geef wijsheid, zeggen we dan...... Spreuken 2:6
Doorgeslagen gekkigheid
Het is bij wet zo geregeld en niet door ambtenaren van de gemeente bedacht.
Eén ding is zeker, de overledenen zullen géén procedures aanspannen tegen de Gemeente Zaanstad.
Zaanstad slaat weer eens door, het is weer een gevalletje van Waanstad. Alsof ze niks beters te doen hebben op het gemeentehuis