Het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier (HHNK) stopt met het meten van de giftige stof Dinoterb in het oppervlaktewater. Volgens het HHNK is het onwaarschijnlijk dat het sinds 1998 verboden bestrijdingsmiddel nog in het water zit: ‘Er zijn geen aanwijzingen dat dinoterb nog in gebruik is’.
In maart 2024 meldde het HHNK nog dat er op diverse plekken in Noord-Holland Dinoterb werd aangetroffen, onder meer bij het krooshek bij het Pieter Engelgemaal in Assendelft. Ook in Beverwijk, Hoorn, Petten en op Texel werd bijvoorbeeld Dinoterb gevonden.
Na die metingen door de Stichting Waterproef besloot het HHNK om een oorzaken- en bronnenonderzoek te starten om de metingen te controleren. Dat onderzoek werd door Technologisch Instituut Deltares uitgevoerd. De conclusie was dat de Waterproef-metingen:
‘incidenteel worden beïnvloed door vals positieve metingen. Dit betekent dat de meting aangeeft dat er dinoterb aanwezig is, terwijl dit in werkelijkheid niet het geval hoeft te zijn. Naar alle waarschijnlijkheid wordt dit veroorzaakt door de gebruikte materialen, zoals bijvoorbeeld glaswerk, tijdens de bemonstering en/of de analyse. De daadwerkelijke bron kan, ondanks verdiepend onderzoek, niet worden vastgesteld.’
HHNK monitort meer dan 200 gewasbeschermingsmiddelen. Bij andere gewasbeschermingsmiddelen zijn geen andere uitslagen gevonden.
Door Piet Bakker op basis van persbericht HHNK en eerder nieuws op De Orkaan. Foto: HHNK.
Ik lees dit bericht als een rectificatie, mooi. Wat ik mij afvraag, hoeveel hooggevoelige meetmethoden leiden er nog meer tot vals positieve uitslagen met foutieve conclusies tot gevolg? Denk bijvoorbeeld aan de PCR test.
Dat staat in het bericht: 'Bij andere gewasbeschermingsmiddelen zijn geen andere uitslagen gevonden.' Het Hoogheemraadschap zegt meer dan 200 gewasbeschermingsmiddelen te monitoren, zie: https://www.hhnk.nl/hhnk-concludeert-geen-dinoterb-in-oppervlaktewater