Nadat de besturen van PvdA en GroenLinks vandaag bekendmaakten dat Eylem Köseoglu de lijsttrekker wordt voor de komende raadsverkiezingen van 18 maart 2026, kondigden wethouders Tuijn en Breunesse, samen met vier raadsleden van PvdA en GL aan per direct op te stappen.
Een ongekende ontwikkeling in Zaanstad. Zojuist liet het gemeentebestuur weten dat het college van B&W voorlopig doorgaat in de huidige samenstelling. Maar dus zonder Tuijn en Breunesse.
De taken van de twee vertrokken wethouders worden overgenomen door de vier zittende wethouders. Namen of een definitieve portefeuilleverdeling worden nog niet genoemd.
Het college reageert in het persbericht op het vertrek van Tuijn en Breunesse:
‘Met het opstappen van René Tuijn en Wessel Breunesse verliest dit college twee zeer professionele en toegewijde bestuurders. Het college betreurt het om afscheid te moeten nemen van twee fijne, integere en gedreven collega’s die een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de successen van dit college en voor de inwoners van Zaanstad.’
Volgens het college staat de bestuurlijke continuïteit niet ter discussie.
‘Door het overnemen van hun werkpakket waarborgt het college continuïteit van het gemeentebestuur, in het belang van onze inwoners en de belangrijke opgaven die er liggen tot aan de lokale verkiezingen komend voorjaar.’
Het college meldt verder dat het zich ‘over de vervolgstappen en het proces de komende periode, waaronder de portefeuilleverdeling’ zal buigen. Het college gaat met de gemeenteraad in gesprek zodra daar meer duidelijkheid over is.
Door: Merel Kan op basis van het persbericht van Zaanstad en het Orkaan-archief. Boven het college min Breunesse, Tuijn en Gerda Blom
Dus kunnen wij kennelijk met minder wethouders functioneren.....
Het is te verwachten ook in de landelijke politiek, dat de fusie van de PvdA met de groen links drammers gedoemd is te mislukken, deze lieden komen van een andere planeet.
Dat Breunesse vier maanden voor het einde van zijn ambtstermijn verdwijnt is voor de geloofwaardigheid van de politiek een slechte zaak. Voor de samenleving, met name voor cultuuronderwijs, is het verre van rampzalig. Het opstappen van deze 'fijne, integere en toegewijde' bestuurder maakt mij niet rouwig. De manier waarop deze fijne en integere bestuurder de muziekschool verder richting de afgrond heeft weten manoeuvreren getuigd van een onbuigzame toewijding. Onbuigzaam omdat gezien de resultaten van zijn beleid de sterfhuisconstructie van de muziekschool op dezelfde voet verder gaat.
Ik heb zo'n donkerbruin vermoeden dat met zo'n tien jaar de muziekschool er niet meer is. Het gebouw wordt afgebroken en zal plaats maken voor levensbestendige, duurzame en luxe appartementen. Daar wordt een gelikte projectontwikkelaar op gezet die de appartementen vanaf zo'n slordige zeven ton per stuk aan de man zal brengen. Zoiets ...
Hoe eenvoudig en terecht een verzoek tot onafhankelijk onderzoek (kosten EUR 70.000,) een ongekende bestuurlijke chaos kan veroorzaken. Dit roept enkel alleen maar vragen op waarom deze mensen dit continu blokkeren? Alles wordt uit de kast getrokken, donkerder kan niet! Maar waarvoor? Als je geen regels hebt overtreden wil je toch enkel dat de draagkracht voor je aanpak door de hele stad wordt gedragen? Dat je als politicus jezelf op de borst kan kloppen van kijk hoe goed wij in Zaanstad bezig zijn. Het doet op mij nu heel erg overkomen dat er iets heel grondigs mis is in het stadhuis. Niet alleen beleidsmatig maar ook qua cultuur. Als de burgemeester geloofwaardig verder wilt zal hij hier toch echt mee moeten instemmen.
Als de zeer professionele bestuurders wegvluchten dan is de vraag wanneer het tot de minder professionele bestuurders doordringt dat er iets mis is.
In plaats van deze 6 mensen af te vallen zou je ook de vraag kunnen stellen WAAROM. Waarom is de door het bestuur (junta?) voorgestelde lijsttrekker zo onacceptabel dat wethouders en raadsleden aftreden? Ik lees geen vragen aan, of reactie van, bestuur en lijsttrekker. Wat is dit voor bananen journalistiek?
Ik vind dit echt niet kunnen dat wethouders in hun termijn opstappen. Het is al een aderlating dat René en Wessel stoppen op het einde van hun termijn. Dit is toch niet verantwoordelijkheid nemen. Je bent gekozen om vier jaar uit te dienen. Betekent dit dat CDA, ROSA, VVD, en POV meer zeggenschap hebben in deze laatste vier maanden. Heel erg nadelig voor alle projecten rondom de openbare ruimte en de natuur. Ik voel mij wel bedrogen in mijn stem die ik heb gemaakt bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen. Dit is echt heel raar en eigenlijk onverantwoordelijk. Kunnen de wethouders deze laatste vier maanden niet gewoon afmaken.
Kunnen we hier tien camera's op zetten en dan de gebeurtenissen live uitzenden? Deze soap is veel mooier dan wat RTL biedt.
Het overgebleven college heeft het over "zeer" professionele bestuurders. Dat bevestigt het niveau van het (overgebleven) college dat zij deze twee brokkenpiloten als "zeer" professioneel zien.
Successen voor de inwoners? Ik moet dan toch nog maar iets gaan nalezen. En de PvdA burgemeester vindt dit okee of gaat die ook in zijn ambtsketting aan de wilgen hangen ?
Stop de overname van wat ooit, een arbeiderspartij was door groen slinks.
De invloeden van Pol Pot, bereiken nu zelfs het gemeentebestuur van Zaanstad.
Hoe zaken ook lopen, het blijkt toch moeilijk om democratische processen en procedures te accepteren en te volgen, zonder persoonlijke overwegingen/ belangen de overhand te laten krijgen.
Het blijkt dus echt om een machtsstrijd te gaan waar het belang van individuen boven het belang van partij uit lijkt te gaan.
Zo is het dus zo als het maar al te vaak gaat.
Je mag toch verwachten dat onze burgervader, die de hoofdveroorzaker is van deze puinhoop, zich ook als eerste zou terugtrekken.