Vewin, de Vereniging van Waterbedrijven in Nederland, waarschuwt voor een phishing mail die uit naam van Vewin wordt verspreid. Ook één van onze medewerkers kreeg de mail: ‘Uit de administratie blijkt dat waterrekeningen uit 2024 en 2025 in een aantal gevallen niet correct zijn geregistreerd. Dit kan leiden tot onnodige herinneringen of onterecht openstaande bedragen.’
De afzender van de mail vraagt ‘daarom direct de controle uit met uw postcode en huisnummer’. Wij zouden het niet doen.
Banken, online diensten, WeTransfer, woningnet, Vattenfall, belastingdienst, McAfee, Rabo, Apple, KvK, Handelsregister, Overheid, DigiD, Netflix, BOL.com, Zilveren Kruis, Vewin, cloud-opslag, telefoon-aanbieders, Facebook, credit-cards, Interpol, PostNL, WhatsApp, SMS, MijnOverheid… geen bedrijf, dienst of instelling ontkomt aan pogingen van criminelen om klanten (veel) geld af te troggelen.
Deel 57. De ontvanger wordt gewaarschuwd: ‘Er kan onnodig een herinnering of aanmaning volgen. Er kan nog een openstaand bedrag geregistreerd zijn. Uw adres kan foutief als achterstallig staan’. De bekende dreigementen.
De afzender is iemand die vanaf het domein ‘basketballnowpro.com’ mailt en verwijst naar de website embapd.com. Foute boel dus.
Vewin: ‘Wij adviseren u de mail direct te verwijderen uit uw mailbox en niet op de link te klikken.’
Eerder schreven we al over de volgende phishingpogingen:
- Corona-phishing
- Woningnet-phishing
- ING-phishing
- Rabo en SNS-nepmail
- KvK-phishing
- PostNL-phishing
- WeTransfer-phishing
- DigiD-phishing
- ICS/creditcard-phishing
- MijnOverheid (Energietoeslag)-phishing
- Mail-account (limiet overschreden)
- iCloud-phishing: ‘gratis’ 50 GB
- WeTransfer-phishing (II)
- Credit Card-phishing (II)
- T-Mobile phishing
- Netflix-phishing
- Controle Handelsregister? Nee, phishing!
- EHerkenning waarschuwing? Nee: online fraude!
- In het vizier bij Interpol? Nee: Oplichting!
- Bunq
- McAfee©-Phishing
- BOL.com
- Vattenfall
- Belastingdienst-phishing
- RABO (II)
- MijnOverheid (QR-code)
- Cloud-opslag
- FedEx
- ICS-sms
- Bunq II
- Mail-wachtwoord
- BOL.com (II)
- Belastingdienst (II)
- Ziggo
- Belastingdienst (III)
- Netflix (II)
- ANWB
- Woningisolatie
- PostNL (II)
- Credit Card (III)
- Rijksoverheid: Noodpakket
- KvK (II)
- DigiD (II)
- MijnOverheid (III)
- MijnOverheid (IV)
- RABO (III)
- MijnOverheid (V)
- WhatsApp / SMS (II)
- PostNL-sms (III)
- Rabo (IV) & Zilveren Kruis
- Simkaart
- BENU
- ABN AMRO
- Vewin
Hoe herken je phishing? De boodschap bevat een dreigement (account afgesloten of opgeschort, een boete of aanslag) of beloning (prijs, korting, geld terug) en meestal wordt gevraagd om snel te reageren (laatste waarschuwing, binnen 24 uur). Spelling en stijl vertonen tekortkomingen. De afzender (mailadres) komt niet overeen met de domeinnaam van die zogenaamde afzender. De mail (of sms) bevat het verzoek om persoonsgegevens te controleren of bij te werken. De links in de mail (zichtbaar maken door er met de muis overheen te gaan) verwijzen vaak naar vreemde websites en domeinen (niet klikken dus), ook een verkorte link (bit.ly) is verdacht.
Door Piet Bakker, info uit phishing-mails en van Vewin.